Prosklené stěny propojují rodinný dům od studia MOLO architekti se zahradou

Pátek, 6. Březen 2020 - 0:56
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Výrazná plochá střecha s přesahem a celoprosklené stěny představují hlavní charakteristiky rodinného domu, který architektonické studio MOLO architekti navrhlo v blízkosti řeky Tichá Orlice. Střecha slouží jako prvek propojující dům s garáží, její přesah pak chrání přilehlou dřevěnou terasu před deštěm a zároveň stíní prosklené stěny. 

Dům u Tiché Orlice, MOLO architekti ©Lukáš Žentel
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Mária Horecká Nalevanková, Patrik Zamazal
Ateliér molo architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Datum realizace 2019
Užitná plocha 134.00m2
Zastavěná plocha 165.00m2

Dům má výrazný horizontální charakter podpořený linií ploché střechy, která propojuje objekty domu a garáže a její kšilt zároveň kryje dřevěnou terasu i vstup do zádveří. Černobílá neutrální barevnost domu zvenku i v interiéru kontrastuje s měnící se barevností zahrady. Na severní straně je stavba mírně zapuštěná do terénu – důvodem je pohodlné napojení jižní terasy na přilehlý terén. Orientace domu je na jih, s výhledem do zahrady a s dálkovým výhledem na Tichou Orlici, na sever jsou otočené místnosti zázemí a pokoje, které se využívají zejména v noci - ložnice rodičů a pokoj pro hosty.


Dům u Tiché Orlice, MOLO architekti/ Mária Horecká Nalevanková, Patrik Zamazal © Lukáš Žentel

Obývací prostor je otevřený přes velkorysé prosklení na západní a jižní stranu, na sever je fasáda uzavřenější, vstup do domu je z východní strany. Podél celé jižní a západní strany je dřevěná terasa chráněná před sluncem a deštěm přesahem střechy.

Konstrukce domu je hybridní. Střecha je tvořena dřevěným nosným roštem uloženým na ocelových sloupech a průvlacích a zateplená nadkrokevní izolací. K zateplení obvodového pláště bylo použito souvrství reflexních fólií v tloušťce cca 30 mm, doplněné akustickou izolací. Stavba je založena na patkách. Konstrukce podlahy je tvořena betonovou mazaninou, protiradonovou izolací, tepelnou izolací a dále roznášecí a nášlapnou vrstvou.


Dům u Tiché Orlice, MOLO architekti/ Mária Horecká Nalevanková, Patrik Zamazal © Lukáš Žentel


Dům u Tiché Orlice, MOLO architekti/ Mária Horecká Nalevanková, Patrik Zamazal © Lukáš Žentel