Schaufler-Roskovec navrhli na okraji Prahy dřevostavbu s výhledem do údolí Berounky

Středa, 2. Leden 2019 - 8:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Ukrytá v korunách ovocných stromů shlíží ze svažitého pozemku do údolí, kde se klikatí řeka Berounka. Architekti Radovan Schaufler a Jakub Roskovec svým návrhem rodinného domu v okrajové pražské čtvrti Radotín vytěžili po stránce rozměrů stavby z úzkého a svažujícího se pozemku maximum. Na klesající terén navázali pevnou železobetonovou stěnou doplněnou gabionovými koši, horní obytná patra pak již tvoří lehká dřevostavba, jež se pomocí velkoplošného prosklení otevírá okolní přírodě.

Rodinný dům Radotín, Schaufler-Roskovec  © Ondřej Polák
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Radovan Schaufler, Jakub Roskovec
Ateliér SCHAUFLER-ROSKOVEC, s.r.o.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha - Radotín
Datum projektu 2015
Datum realizace 2016
Užitná plocha 189.00m2
Zastavěná plocha 113.00m2

Pozemek je úzký a svažitý, ale nabízí jedinečný výhled do údolí Berounky. Dvoupodlažní, částečně podsklepený dům je svou velikostí maximem možného s ohledem na danou stavební regulaci. Plochá střecha terasy a venkovního schodiště stíní před sluncem prosklené plochy na východní a jižní straně přízemí. Zahrada je nasypána do opěrných zdí.

Podzemní podlaží (garáž a sklep) je z monolitického železobetonu, přízemí s železobetonovou stropní deskou nese ocelový skelet s vyzdívkami, druhé podlaží je klasická dřevostavba. Tepelně izolační fasáda přízemí je z pěnového polystyrenu s omítkou, druhé podlaží má větranou fasádu z modřínových lamel bez povrchové úpravy. Venkovní ocelová konstrukce je žárově zinkovaná.