Šindelový dům v Dobříši

Čtvrtek, 20. Duben 2017 - 0:30
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

Do shluku tvarů, barev a forem chatové kolonie v Dobříši přibyl další neotřelý a každým coulem netypický domek – tentokrát však nevznikl díky vášnivému kutilství majitelů, ale pod taktovkou architektů. Dům s obkladem ze štípaných šindelů opticky splývá s přilehlým lesíkem a nese si výraznou individuální identitu – avšak bez toho, aby musel upadnout do pitoresknosti.

Mimosa Architekti, šindelový dům v Dobříši, foto © BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Petr Moráček, Jana Zoubková, Pavel Matyska, Růžena Šenoldová
Ateliér Mimosa Architekti
Subdodavatel
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Dobříš
Ulice, číslo Na Vlašce
Datum realizace 2016
Poznámka

foto © BoysPlayNice

Dům je umístěn v chatové kolonii nedaleko obory sestávající z roztodivných domků malého měřítka, vystavěných podle chutí a schopností jejich vlastníků. Domky jsou většinou „nepolíbené architekturou“, vyrůstají improvizací z libovůle jejich tvůrců. Námi navržený dům je také trochu tvarovou hříčkou, motivovanou přáním jeho budoucích obyvatel mít „měkký“ dům, který „nebude krabicí“ a bude postavený z přírodních materiálů.

Dům je umístěn v severní polovině pozemku, jižní část pozemku je využita zahradou. Jeho velikost se odvíjí od místních regulativů a velikosti okolních staveb. Dispoziční řešení následuje orientaci a umístění domu, obytné místnosti jsou orientovány do zahrady, v severní části domu jsou umístěny místnosti obslužné. V přízemí tvar domu zdůrazňuje vstup a otevření do zahradní terasy.

Konstrukčně je dům dřevostavbou z masivních dřevěných panelů. Plášť je zateplen dřevovláknitou izolací, finální vrstvou jsou modřínové šindele. Fasáda ze štípaných šindelů dává domu drobnější měřítko a sounáležitost s lesem za zády, navíc relativně snadno kopíruje tvar stavby. V interiéru je velkou měrou přiznána konstrukční podstata domu – masivní dřevěné panely stěn a stropů. Část stěn je opatřena šindeli a hliněnou omítkou. Podlahy v celém domě jsou kaučukové.

Objekt je vytápěn tepelným čerpadlem vzduch-voda, pasivního standardu domu je dosaženo osazením rekuperace.