Slovenské studio TOITO navrhlo rodinný dům jako usedlost složenou z pěti objektů

Pondělí, 17. Prosinec 2018 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Dům pro čtyřčlennou rodinu rozčlenilo bratislavské studio TOITO hned do několika menších objektů, které svou vzájemnou kompozicí připomínají usedlost ve zmenšeném měřítku. Umístění i dimenze jednotlivých objektů vychází z jejich jasné funkce – ateliér sousedí s hlavním obytným domem v severním rohu pozemku, garáž navazuje na ulici, zahradní sklad na záhony a ohniště, domek pro děti zase na pískoviště. Stavby jsou navrženy jako čisté bílé hmoty s různě nakloněnými pultovými střechami, které jim dodávají potřebnou dynamiku a hravost.

Mladá rodinná usedlost, TOITO ARCHITEKTI © Katarína Príkopská
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér toito architekti
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město Budmerice
Datum projektu 2013
Datum realizace 2018

Toto je malý rodinný dom pre štvorčlennú rodinu v Budmericiach. Parcela sa nachádza v novej štvrti rodinných domov v blízkosti historického parku. Klient bol už v zadaní naklonený otvorenému priestorovo-zložitejšiemu riešeniu. Výsledkom je návrh súboru menších objektov - usadlosť. Dom s ateliérom ako prvé dva objekty, naseduje garáž, domček pre deti, záhradný sklad.

Objem domu je čistá murovaná hmota s pultovou strechou. Do domu je vložené teleso z murovaných tehál a masívneho dreva. V ňom sa nachádza komora, wc, kúpeľne, spálňa, čitáreň, schodisko. Okolo vstavby sa v otvorenom kruhu odvíja vstup, kuchyňa, denná časť, nočná časť rodičov, šatník a opäť vstup. Na poschodí je priestor pre deti. Zhora sledujú kuchyňu a tak trochu rodičov. Vložený živelný objekt do nudného obalu dáva do pohybu udalosti dňa.