Slušivá druhá kůže

Čtvrtek, 18. Srpen 2016 - 0:00
| Napsal:

Realizace ve městě Areosa na severu Portugalska ukazuje alternativní, moderní přístup k přetvoření tradičních místních budov – jednotícím měděným pláštěm jeden z domů překryli Branco Cavaleiro Arquitectos.

Branco Cavaleiro Arquitectos, House Areosa – foto © José Campos
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Branco Cavaleiro Arquitectos
Světadíl Evropa
Země Portugalsko
Město Areosa
Suma 200 000.00
Měna EUR
Datum projektu 2010
Datum realizace 2013
Zastavěná plocha 213.00m2
Plocha pozemku 1 328.31m2
Poznámka

Foto © José Campos

Projekt zahrnuje revitalizaci dvoupodlažního rodinného domu a dostavbu, s centrální koncepcí vycházející ze stávající hlavní budovy, která je orientována směrem na západ k Atlantskému oceánu. Snažili jsme se navrhnout jiný koncepční přístup ke stávajícímu domu, prozkoumat nové myšlenky, ale zároveň udržet jeho identitu, jazyk, rozsah a hmotu, a zlepšit vztah mezi vnitřními i venkovními prostory.

NEPRŮHLEDNÁ A TRANSPARENTNÍ MĚĎ

Ke zvýraznění současnosti jsme navrhli volně zavěšenou vnější fasádu – novou „kůži“ – definující dům. Jedná se o neprůhledný i transparentní měděný svislý plášť, připevněný k ocelové konstrukci, zavěšené na stávajících fasádách. Tato „měděná čepice“ objímá stávající tlusté žulové stěny, které přetrvávají i přes erozi času jako finální kousek skládačky, zapadající do staré budovy, doplňující a obnovující její původní objem a rozsah. Současně slučuje staré s novým a vytváří tak kompozici, jejíž tvary odrážejí střechy okolních domů a poskytují vizuální kontinuitu.

Rozvržení okolí si klade za cíl obnovit existující prvky, jako jsou nádrže a stěny, přemístit je a dát jim nové funkce. Design bazénu a fontány odkazuje na tekoucí vodu ze stávajících dolů v okolí. Sad s různými druhy ovocných stromů, které jsou pro region typické, byl obnoven a před dům přibyly topoly, vyvažující horizontálnost budovy.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org