Stylový soused uprostřed Istanbulu

Pondělí, 31. Červenec 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

Kanyon, společný projekt Jerde Partnership a Tabanlıoğlu Architects, se snaží být stylovým komplexem v centru historického Istanbulu. Interakce mezi sousedními budovami, městským prostorem a současným velkoměstským životem se zhmotňují v kontextu celého komplexu.

Kanyon, Istanbul, Jerde Partnership a Tabanlıoğlu Architects, Foto: © Tabanlıoğlu Architects
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Tabanlioglu Architects
Světadíl Asie
Země Turecko
Město Istanbul
Datum projektu 2001
Datum realizace 2006
Užitná plocha 250 000.00m2
Zastavěná plocha 30 000.00m2
Materiál

Rozmanitý mix funkcí, jako jsou rezidence, kanceláře, maloobchodní prodejny, zábavní zařízení a veřejný prostor obklopený zahradami, z něho vytvářejí malé město ve městě. O tom svědčí i jeho velikost. Naštěstí se ale nestal izolovaným ostrovem, s okolní zástavbou naopak komunikuje ve všech směrech/ohledech. Uliční síť města se přenáší i do té vnitřní. Měkké křivky všech nových budov i rozmístění větších volných prostranství a jejich spojovacích oblouků vytvářejí dojem tekutosti a elegance.

Komplexu dominuje 25podlažní administrativní věž z betonu a skla. Vedle ní stojí o něco menší budova, přesto však úctyhodných rozměrů – patnáctipatrový obytný dům. Jeho první čtyři podlaží tvoří prostory pro 170 obchodů, 9 divadelních sálů, supermarket, restaurace, kavárny, bary a sportovní a lázeňské centrum s otevřeným a uzavřeným bazénem. Téměř 180 bytových jednotek ve dvaceti různých typech a velikostech od 80 do 380 m2 nabízejí obyvatelům Istanbulu rozmanitou škálu nových bytů. Vícenásobné vstupy na různých úrovních zprostředkovávají snadný přístup z města a do města, a to včetně nové stanice metra.

Odvážné řešení komplexu je redukováno kamenným obkladem, a naopak umocňováno měděnými pásky/pásy. Oba materiály spolu se sklem tvoří hlavní komponenty fasády. Vrchních patra nabízejí panoramatické pohledy na město, jaké si nikdy neomrzí, kdežto na jižní straně jsou výhledy z oken omezeny sluneční clonou zabraňující přehřívání.