Tečky nad šálkem kávy

Čtvrtek, 27. Říjen 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

V historickém prostoru s vysokými klenbami na Křižíkově ulici v Praze vznikla kavárna s prodejnou, která se vyznačuje čistotou, pohodlím a působivým designem. Barevné dekorativní tečky na stěnách znázorňují hlavní specialitu – sušenko-zmrzlinový sendvič a právě na tom chce značka Parlor postavit identitu případné budoucí sítě kaváren.

Lenka Míková Architect / Architektonické studio Markéta Bromová, Parlor Café – foto © Tomáš Odstrčil
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Markéta Bromová, Lenka Míková
Ateliér Architektonické studio Markéta Bromová, Lenka Míková Architekti
Spolupracovníci Klára Šumová
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 8 - Karlín
Ulice, číslo Křižíkova 197/37
PSČ 186 00
Datum projektu 2015
Datum realizace 2016
Užitná plocha 153.20m2
Poznámka

Foto © Tomáš Odstrčil

Zadání a koncept

Investoři nás pozvali do malého výběrového řízení na řešení interiéru, Lenka s Markétou si s ohledem na „sladkou“ tematiku přizvaly do týmu i designérku Kláru Šumovou. Hlavním bodem zadání bylo skloubit v jednom prostoru kavárnu i prodejní prostor, přičemž každá z těchto částí měla mít trochu jinou náladu. Prodejní část měla zahrnovat přípravný pult na sendviče s barem a působit čistě s ohledem na práci s potravinami. Kavárna měla naopak budit víc přátelský a uvolněný dojem, aby se tu zákazníci cítili dobře a zůstali posedět na kávu či na víno. Zároveň bylo úkolem najít originální charakter, který by se odlišoval od současného kavárenského mainstreamu a mohl posložit jako jednotný styl i výhledově pro další budoucí pobočky.

Další podstatnou podmínkou byl dost omezený rozpočet vzhledem k velikosti prostoru v Křižíkově ulici, jehož nejsilnější atributy jsou vysoké klenby, historické obloukové výkladce do ulice a celková členitost. Rozhodly jsme se proto postavit náš koncept na nenákladném, ale vizuálně působivém konceptu práce s výmalbou. Dekor z nepravidelných teček připomíná tvarem logo a hlavní produkt a sice sendvič z cookies a zmrzliny, množení teček odpovídá pestré škále nabídky, pastelová barevnost evokuje různé příchutě zmrzliny a sušenek.

Každý ze čtyř hlavních prostorů má svou vlastní barevnost i vlastní princip a velikost tečkového dekoru, vždy v souvislosti s využitím konkrétního prostoru. Prostory jsou navzájem propojené obloukovými průchody, díky tomu vznikají nečekané průhledy i kombinace jednotlivých barev.

Dispozice a provoz

Dispozičně tvoří Parlor dva hlavní prostory s okny do ulice – vstupní prodejní část s barem a přípravným pultem a kavárna. Další doplňkové prostory jsou salonek orientovaný do dvora a předprostor toalet s velkým umyvadlem a zrcadlem. Vedle toalet a zázemí je pak součástí prostoru i kuchyně propojená oteřeným průchodem s barem, aby se vůně čerstvě pečených sušenek mohla linout i k zákazníkům.

Prostorovou členitost prostoru podtrhuje vedle odlišné barevnosti místností i zdůraznění oblouků. Okenní portály s historickým obložením výkladců jsou záměrně zdůrazněné tmavě šedou barvou, oblouk před toaletami vyplňuje překližkové obložení s posuvnými dveřmi, obloukovou niku za barem zase rozjasňují lesklé dlaždičky s nasvícením a neonem. V rámci úspor jsme se rozhodli ponechat původní dlažbu na podlaze, v kombinaci s výmalbou na stěnách získal její barevný odstín nový nádech, pocitově ji navíc změkčují kusové koberce z bazarů.

Atypická řešení

Na řešení interiéru spolupracovala i designérka Klára Šumová. Vedle rozpracování tečkového dekoru především navrhovala přímo pro daný prostor atypické lampy z ručně foukaného skla a měděných trubek. Nahodilé bublinky ve skle se skrze stíny propojují s tečkami dekoru na stěnách, leštěná měď zase ladí s barevností původní zachovalé podlahy a dodává interiéru jiskru.