Tetovaný bar

Čtvrtek, 18. Únor 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva, Překlad: Karolína Řeháčková

Tvůrčímu týmu ze studia PARTISANS se povedl zase jeden dřevěný skvost. V kanadském Torontu vytvořili originální interiér tapas baru, který vás z reality všedního dne odvede do úplně jiného světa. Obdobně jako u jejich Sauny Grotto zde hraje prim dřevo a oblé organické linie.

PARTISANS, Bar Raval - foto © Jonathan Friedman
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Alexander Josephson, Pooya Baktash, Jonathan Friedman, Ivan Vasyliv, Ariel Cooke
Ateliér PARTISANS
Světadíl Amerika
Země Kanada
Město Toronto
Ulice, číslo 505 College St
PSČ ON M6G 1A4
Datum realizace 2015
Užitná plocha 185.00m2
Poznámka

Foto © Jonathan Friedman / PARTISANS

Bar Raval je odezvou 21. století na španělský secesní design. Slavný kanadský šéfkuchař Grant van Gameren a Mike Webster a Robin Goodfellow se rohodli vytvořit v Torontu tapas bar ve stylu, který je základním kamenem sociální a gastronomické kultury v severním Španělsku.

Pro tento záměr si vybrali nevyužívané nebytové prostory, které přetvořili do nevšedního interiéru, jež je spíše architektonickou plastikou. Design interiéru je až organický s množstvím vlnících se povrchů a hladkých oblých linií. To vše ve dřevě. Tyto až amorfní struktury mají dle autorů podporovat proudění tekutin a blízká setkání v souladu s tradičním španělským duchem. V sochařské estetice interiéru rovněž nalezneme inspiraci svalovou tkání. Ve skutečnosti jsou zobrazené rytiny odrazem lásky k tetování tří majitelů baru.

"Návrh Baru Raval byla pro nás příležitost používat pokročilé digitální metody k reinterpretaci původních inspiračních zdrojů, nešlo o to jen replikovat klasický secesní přístup do podmínek 21. století," říká za tvůrčí tým PARTISANS spoluzakladatel studia, Alex Josephson. Tým vyvinul velmi podrobný digitální model prostoru s cílem rozvíjet prefabrikované dílce, které by měly být vloženy přímo do existujícího prostoru budovy s minimální intervencí. Díky speciálnímu softwaru navrhli přes 9km rytin na 75 panelech dřeva.

Bar Raval zavádí do Toronta nový kulinářský žánr, jehož druhý hlavním cílem je pozvednout míchání koktejlů do výšin kulinářského umění. Požadavkem na tvůrčím tým tak bylo proměnit prostor klasického baru spíše v jeviště. Tým také úzce spolupracoval s inženýry, aby bylo dosaženo potřebné akustiky a ozvučení na míru. Výsledkem je zázrak. Pro ty, kteří navštěvují bar téměř denně, je to jako by opustili Toronto a dostali se do zcela jiného světa. Kolemjdoucí mohou také obdivovat mřížoví, jež bylo dle návrhu PARTISANS vyrobeno na míru. Ocelové filigránové prvky tak lákají vstoupit a ochutnat atmosféru i gurmánské speciality uvnitř.

Klíčová slova: