V lesích České Kanady navrhlo studio Labor13 dřevěný víkendový dům Bernau

Úterý, 17. Prosinec 2019 - 0:11
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architektonické studio Labor13 oslovil investor s cílem navrhnout víkendový dům na okraji jihočeské vesnice nacházející se v přírodním parku Česká Kanada. Projekt tvoří dvě oddělené dřevostavby - větší z nich slouží jako hlavní obytný dům, druhá pak jako garáž a sauna. Okna propojují dům s velkou terasou, která se zcela otevírá do okolního lesa. Posuvné dřevěné panely pak umožňují tato velká okna uzavřít a tím celý dům zabezpečit v době, kdy je majitel pryč. Hlavní obytnou část domu představuje prostor obývacího pokoje, kuchyně a jídelny, který se otevírá na výšku krovu.

Dům Bernau, Labor13. Zdroj: Vesper Frames
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Albert Pražák
Ateliér LABOR13
Spolupracovníci Jiří Bardoděj, Tereza Foukalová, Elena Seregina
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Nová Bystřice
Datum realizace 2017
Užitná plocha 243.00m2

Představte si údolí, v něm tiše šumicí potok obklopený borovicovým lesem. Nahoře nad svahem maličkatý palouk, kde voní jehličí a když se chcete posadit na zem, dáváte si pozor, abyste si neumazali kraťasy od borůvek. Místo, kam se chcete pravidelně vracet, abyste si vyčistili hlavu od městského shonu; místo, kde budete sami, respektive kde budete sousedi veverek, srnek a místního ptactva. Jedno takové našel pan Bernau v Jižních Čechách kousek od Nové Bystřice v oblasti české Kanady, na kraji malé vesničky. Přišel za námi, že by zde chtěl postavit víkendový srub s nějakou malou garáží, kam by mohl zaparkovat svou motorku a případně motorky kamarádů, kteří ho přijedou navštívit a zahrají si s ním golf na nedalekém golfovém hřišti. 

Po několika setkáních a zamyšlením se nad dalšími požadavky pana Bernaua, vznikl návrh na sestavu dvou dřevostaveb – první větší část, hlavní, s obytnou funkcí, doplněná o menší budovu s garáží a saunou.


Dům Bernau, Labor13. Zdroj: Vesper Frames

Jednoduchá dřevostavba má centrální hlavní prostor otevřený do krovu. Tato velká světlá místnost je multifunkční, kdy kuchyň přechází v jídelnu a dále v obývací část. V teplých měsících lze prosklenou stěnu zcela otevřít a propojit tak vnitřní prostor s venkovní dřevěnou terasou. Vzniká tak velká odpočinková zóna volně smazávající hranici mezi přírodou a domem. Další pokoje jsou mikroskopické, určené pouze pro spaní. Vzhledem k tomu, že je dům plně zapuštěn do lesa, nebáli jsme se velkých prosklených částí. Zároveň je možnost celý dům dřevěnými posuvnými panely uzavřít, a tím i zabezpečit v době, kdy dům není obývaný.  


Dům Bernau, Labor13. Zdroj: Vesper Frames

Dům pro pana Bernaua jsme vytvořili s naším oblíbeným partnerem, firmou Vesper Frames. Jde o klasickou dřevostavbu postavenou z dřevěnných panelů. Díky dobrému zateplení není nijak energeticky náročná. Navíc vysoká výhřevnost krbových kamen a jednoprostorová dispozice se postará o to, že se dům v zimě rychle vytopí, případně je možné doplnit i praktickým, na dálku ovládaným elektrickým topením. 


Dům Bernau, Labor13. Zdroj: Vesper Frames

Je listopad. Představte si údolí, v něm tiše šumicí potok obklopený borovicovým lesem. Nahoře nad svahem stojí dřevěný dům. Právě vylezáte ze sauny, uvelebíte se v lehátku s vaší oblíbenou knížkou a pijete čerstvě vychlazené pivo. Po chvíli vás vyruší zapraskání vetviček, otočíte se, a kolem hbitě proběhne srnka. Zafouká chladný vítr a tak se schováte do obýváku ke krbu. Když se podíváte později z okna zjistíte, že začalo sněžit.


Dům Bernau, Labor13. Zdroj: Vesper Frames