Branko Kolarević | Vyrábění materiálových efektů

Sobota, 16. Květen 2009 - 1:28
| Napsal:
Po dvou přednáškách na akademické půdě Fakulty architektury ČVUT v Praze v podání architektů Jiřího Pavlíčka a Jaroslava Hulína uzavře jarní část přednášek Digitální architekt [09] zahraniční host, teoretik architektury Branko Kolarević, toho času působící na Univerzitě v Calgary.

Vyrábění materiálových efektů

Za posledních dvacet jsme si možná až příliš zvykli na to, že všechno lze jednoduše a rychle koupit. Opravdu je ale vše tak snadno dostupné anebo si vždy, třeba nevědomě, pouze vybíráme z nějaké předem dané nabídky? Měli jste někdy konkrétní představu, co chcete koupit a ono se to prostě neprodávalo?

Ani v architektuře není o podobné případy nouze. Většinou nezbývá nic jiného, než kombinovat dostupné materiály a předem vykalkulované efekty a smířit se s kompromisem. Naštěstí se díky digitálním metodám výroby začíná tato situace měnit. Chytré stroje dokážou vyrobit materiál podle našich požadavků například na poréznost nebo konstrukční i tepelné vlastnosti.
Těchto nových možností si všímá také Branko Kolarević, první historik digitální architektury, společně s Kevinem Klingerem v jejich poslední knize „Manufacturing Material Effects: Rethinking design and making in architecture“. Příspěvky do knihy jsou vybrány ze stejnojmenného symposia, které se uskutečnilo před dvěma lety na univerzitě v Indianě. Kniha mapuje současné neotřelé a experimentální metody výroby a hodnotí jejich vliv na architekturu a design. Autoři jednotlivých příspěvků ukazují na praktických příkladech kompletní proces, který doprovázel návrh a realizaci vybraných projektů.

Pro řadu těchto projektů jsou společné nové architektonické formy, které díky absenci již hotových řešení vybízejí designéry k hlubšímu zkoumání výroby, montáže i k novým definicím materiálu. V závěru svého hodnocení si Branko Kolarević všímá měnící se estetiky nestandardních budov a jejich materiálových řešení a přemýšlí, zda nebudeme svědky návratu ornamentu. Konečnou odpověď, zda jde o nový fenomén doby nebo o pouhé okouzlení novými technologiemi, nechává ovšem na čtenářích.

Pozvánka na přednášku

Právě přednáška Branka Kolareviće bude zkoumat vznikající trend v současné architektuře, který vychází z nově nabyté možnosti digitálně navrhnout a vyrobit vysoce řemeslně zpracované materiálové efekty, jako je například vzor, textura, relifér nebo nehomogenní struktury. Přednáška se budě věnovat architektům, jejichž přístup k formě a vzoru leží mezi „ornamentálním minimalismem“ a „expresivním maximalismem“ a také popíše nejrůznější techniky výroby materiálu zaměřené na některé povrchové efekty.

Branko Kolarevic je v současnosti docentem integrovaného designu na Univerzitě v Calgary. Architekturu a design studoval na Univerzitě v Bělehradu a na Harvardu. Věnuje se jak výuce architektury, tak i architektonické teorii a je autorem řady knih. S lehkou nadsázkou lze o Brankovi říci, že je prvním historikem digitální architektury, což potvrzuje i jeho poslední kniha, která mapuje současné digitální metody výroby a hodnotí jejich vliv na architekturu a design.

http://www.ucalgary.ca/evds/kolarevic/

Branko Kolarević
Manufacturing Material Effects

 

 

 


Série přednášek Digitální architekt [09]
22. května 2009, 18:00 hod

Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství
Václavské náměstí 31
Praha 1