Bytový soubor Praha 4 - Hodkovičky

Čtvrtek, 19. Březen 2009 - 13:45
| Napsal:
Bytový soubor je situován v klidné části Prahy 4 - Hodkovičky mezi ulicemi Klánova a Na Dubině. Pozemek se pozvolna svažuje směrem k jihozápadu. V těsné blízkosti se nachází lesopark se Zátišským potokem, který ústí do řeky Vltavy. Okolní zástavba je bytového charakteru.

Území je řešeno jako soubor 27 bytových jednotek s podzemním parkováním. Základním prvkem je čtverec 7,5 x 7,5 m. Síť těchto čtverců pak tvoří strukturu celého území. Základní jednotka (15 x 15 m) je pak složena ze dvou bytů - vertikální ve věži a horizontální s atriem. Obě bytové jednotky jsou přímo přístupné z parteru. Střecha atriového bytu je využita pro zahradu bytu ve věži. Některé objekty jsou řešeny jako nadstandardní bydlení propojením věže s atriovou částí.
 
Na fasádách je použito modřínové dřevo. Všechny okenní otvory jsou opatřeny okenicemi tak, že po jejich uzavření se objemy objektů jeví jako čistá jednolitá hmota. Každý uživatel pak vytváří jedinečný výraz svého obydlí otevřením okenic dle svých potřeb. Soukromí obyvatel atriových bytů je zajištěno zelení na střeše a krajními okenicemi oken věží, které se vyklápí pouze o 90° a tím vytváří clonu.
 
Z podzemních garáží vedou celkem dva výstupy se schodištěm a výtahem.

 

Hana Kropáčová

Obytný soubor Praha 4 - Hodkovičky
 

Ateliér: Ing. arch. Zdeněk Rothbauer
Semestr: zima 2008

Olověný Dušan 2009
užší nominace

 

Klíčová slova: