Příhradová krása z betonu

Středa, 24. Srpen 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Citace základních konstrukčních prvků a struktur designéry v mmcité baví. A když chcete navrhnout betonový kus městského mobiliáře, který nesmí být těžký, je příhradový nosník tou správnou inspirací. Jen usednout…

mmcité, CONSTRUQTA, lavička / Fránek Architects, Modlitebna Církve bratrské, Litomyšl – foto © BoysPlayNice
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor David Karásek
Ateliér mmcité
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Datum realizace 2016
Poznámka

Foto © BoysPlayNice

Minimum hmoty a maximum pevnosti – nejefektivnější využití materiálu. Ten je v případě UHPC betonu, který má s obyčejným betonem už opravdu málo společného, docela drahý. Nebylo to jednoduché. Tvar vypadá jako inženýrsky ukázněný a bez výstřelků, ale zhotovit a vyladit funkční formu nám trvalo řadu měsíců, o mnoho déle, než byl plán.

A teď máme radost – monumentální skoro třímetrový kus ušlechtilého betonu při pohledu z dálky ukazuje svou maximální transparentnost, při pohledu z blízka zase fungují propracované geometrické linie.

Projekt byl inspirován jedním ze základních konstrukčních prvků – příhradovým nosníkem. Bere si z něj tu nejpřirozenější inženýrskou krásu a v kultivované formě ji přenáší do krajinné architektury. Pravidelná hra jasně definovaných šikmin a pravoúhlých ploch spojených radiusy je tím, co dává charakter tomuto jinak jednoduchému betonovému hranolu. Malé integrované nožky na spodní straně celou hmotu mírně zvedají nad povrch, čímž ještě zvyšují eleganci instalovaného prvku a eliminují případnou nerovnost povrchu.

Více než 2,5 m dlouhá lavička může být umístěna samostatně, po dvojicích či trojicích, nebo být řazena do dlouhých linií. Svým designem si říká nejen o využití ve venkovním prostoru, ale i v interiéru.

Pohledově jednoduché avšak výrobně sofistikované těleso je odlito z vysoce kvalitního UHPC betonu. Celá lavička má hladký, avšak ne lesklý povrch a je vyráběna ve dvou odstínech probarvených ve hmotě.

FOTOGRAFICKÁ LOKACE:
Fránek Architects
Modlitebna církve bratrské, Litomyšl

Klíčová slova: