Digitální architekt [07] se stěhuje do Brna

Čtvrtek, 12. Duben 2007 - 7:32
| Napsal:
Série přednášek Digitální architekt [07] se po úvodním jarním workshopu a přednášce Daniela Colla stěhuje do Brna. Druhá jarní přednáška, která představí práci inženýrské kanceláře BOMA v podání španělského architekta - inženýra Guillem Barauta se uskuteční v rámci odborného semináře Den ocelových konstrukcí. IV. ročník se opět tradičně koná jako doprovodný program Stavebních veletrhů Brno.
V rámci semináře Den ocelových konstrukcí vystoupí se svou přednáškou zástupce španělské konzultační firmy BOMA Guillem Baraut Bover. BOMA je inženýrská konzultační firma, která na tomto poli působí více než 30 let, a vždy byla úzce propojena s architektonickými ateliéry. V současnosti je největší konzultační firmou ve Španělsku, která již expandovala z Barcelony do Valencie, Bilbaa a Madridu.

Za poslední roky svého působení se neomezuje pouze na Španělsko, ale na celou Evropu i dálný východ – Čína, Saudská Arabie, Kazachstán. Mezi architekty, kteří spolupracovali s firmou BOMA patří Enric Miralles, Herzog and De Meuron, Jean Nouvel, Richard Rogers, David Chiperfield, Zaha Hadid a Enric Ruiz.

Guillem Baraut vystudoval Polytechnickou universitu v Barceloně a Architectural Association School of Archiutecture v Londýně. Od roku 2001 působí jako důležitý člen týmu statiků, kteří rozumějí architektonickým návrhům a konceptům. Tento inženýr-architekt se zaměřuje především na speciální konstrukce a komplexní statické výpočty. Hlavní úlohou statika, v podání mladého Katalánce, je být především partnerem architekta, jako tvůrce. Měl by být zároveň spolupracovníkem od samého počátku (tj. od prvních skic) až po realizaci stavby v podobě stavebního dozoru. Pak je možné zrealizovat i velice náročný a na první pohled nemožný projekt.

Dokonale zvládnuté konstrukce, které jsou vypracovány inženýry a architekty, jsou hlavní filosofií firmy BOMA. Výzkum v materiálech, metodách i technologiích vedou k propojení umění, vědy, architektury a statiky.

„Spojení s architektem již od samého počátku studie je vždy zajímavé a přináší oběma stranám užitek v obohacení projektu a vede k cestám jak udělat jakýkoliv projekt postavitelným.“ říká Baraut. • Torre Agbar. Barcelona, architekt: Jean Nouvel, b720


 • Forum 2004. Central Building, architekti: Jacques Herzog, Pierre de Meuron


 • Hotel Hesperia. Barcelona, architekt: Richard Rogers, Alonso & Balaguer


 • Hotel Arts, architekt: Skidmore, Owings & Merrill (SOM)
 • Consorcio Zona Franca-Forum, architekt: Zaha Hadid

  Mezi jeho úspěšné práce patří tyto dnes již ikonické stavby: Forum 2004, Barcelona (architekt Herzog&de Meuron), Santa Caterina Market, Barcelona (architekt Enric Miralles), Abgar Tower, Barcelona (architekt Jean Nouvel), Hesperia Hotel – Diagonal Av. (architekt Dominique Perrault), Solar Bahosa Hotel, Barcelona (Rafael Moneo), Consorcio Zona Franca-Forum (architekt Zaha Hadid)

  Od roku 2006 je také úlohou Guillema Barauta zodpovídat za rozvoj firmy na východ od Španělska, což dokládají projekty do Dubaje a Ázerbájdžánu. Jeho tým ve firmě BOMA nyní řeší nejen složité výpočty zakládající se na tradičních statických postupech, ale zároveň také ověřuje statické působení fyzickými modely. Vše doplňuje dnes nejen atraktivním, ale tolik potřebným a ceněným generativním designem a parametrickým modelováním.

  Jeho spojení s akademickými kruhy dokládá úspěch disertační práce (MA AA Distinction, www.baraut.net/feidad) a také aktivní účast na workshopech v Londýně, Vídni a Barceloně. V Barceloně úzce spolupracuje na výuce speciálních seminářů, které se týkají konstrukcí a hlavně předepínání betonu.

  V pracích Guillema Barauta se vždy jedná o spojení několika vědních oborů (kde nechybí oblíbená matematika), kdy řešení vede ke generickým závěrům podněcujícím další nové otázky a závěry. Stavební praxe a realizované projekty se již zapsaly do historie moderní architektury na počátku 21. století nejen po stránce estetiky, ale i technického řešení.

  Přednáška Guillema Barauta bude zaměřena na způsob práce, propojení technického a uměleckého řešení s dalšími důležitými výsledky a cestami které vedou k finálnímu řešení. Budou představeny nejzajímavější stavby, které byly v kanceláři vyprojektovány.
  18. dubna 2007

  Program


  9:30

  ZAHÁJENÍ, AKREDITACE ÚČASTNÍKŮ

  10:00

  ÚVOD, PŘIVÍTÁNÍ

  10:15

  OCEL V NÁVRZÍCH MLADÝCH ARCHITEKTŮ
  blok několika vstupů mladých architektů (studentů a absolventů architektury) a ukázky jejich práce (školních projektů i realizací) - Marek Růžička, Josef Musil

  11:00

  OCELOVÁ KONSTRUKCE V PRÁCI ČESKÝCH ARCHITEKTŮ
  Petr Parolek - Nový terminál odlet, letiště Brno - Tuřany

  11:45

  MOVING STRUCTURE
  Pavel Hladík, FA ČVUT v Praze


  12:30


  BOMA: Recent Work
  Guillem Baraut [ES]


  13:30


  DISKUZE ÚČASTNÍKŮ

  13:45

  OBĚD

  15:00

  UKONČENÍ  Poznámky:

  Změna programu vyhrazena
  Vstup na akci volný
  Den ocelových konstrukcí je ohodnocen jedním bodem
  v rámci celoživotního vzdělávání ČKAIT.


  středa 18.4.2007, 12:30 hod

  Guillem BarautBOMA: Recent Work


  Stavební veletrhy IBF v Brně
  Press centrum pavilon E
  Brněnské výstaviště, Výstaviště 1, Brno
 • Klíčová slova: