Domov 4 | 2008

Úterý, 8. Duben 2008 - 3:04
| Napsal:
Všudypřítomná harmonie | Retro z konce tisíciletí | Rozmazlujte se! | Kouzlo dřeva | Kůže – vrchol elegance | Kvalita z nerezu či chromu? | Přepychové textilie | 9 přepychových tipů | Doma jako v kině | Pracovna | Světlo k práci | Kam s knihami | Pohledné a přehledné | Šicí koutek | Kam s novinami a časopisy? | Barevné bydlení | Bazény nabízejí aktivní odpočinek | Letní zahrada vynikne až bazénem | Na návštěvě ve Šneku | Z čeho se dnes staví | Jak se sázely kameny | Recyklované bydlení ve Varšavě
Všudypřítomná harmonieV interiéru domu, který jsme navštívili, nás na první pohled zaujalo sladění barev, vzájemné porozumění materiálů a těsný kontakt se zahradou. Z funkčního pohledu pak „boduje“ nadčasový komfort, který dům poskytuje svým obyvatelům.

Retro z konce tisíciletíLáska ke starým časům rozhodně nemusí v dnešním přetechnizovaném světě slábnout nebo být potlačována. Ba naopak. Může být impulsem k tomu vytvořit domov, který dýchá pohodou a klidem i v dnešní chaotické době. Takový vznikl nedaleko Říčan u Prahy.

Rozmazlujte se! Luxusní zařízení interiéru vás stojí sice i několikanásobnou částku, za to je ale nádherné na pohled, příjemné při dotyku a ve srovnání se vším běžným nebo obyčejným přináší nesrovnatelný pocit. Luxusní nábytek a textilie jsou velmi často vyráběny z přírodních materiálů nebo využívají – zejména textilie – současný velmi moderní ekologický postup výroby. Určitě si domů alespoň jeden luxusní výstřelek pořiďte. A to i přesto, že jste ještě mladí a neplatí pro vás pravidlo: „Jsme už přece dost staří na to, abychom se začali rozmazlovat!“

Kouzlo dřevaNa luxusní nábytek se zpravidla používají elegantní domácí nebo exotické tvrdé dřeviny. Vašemu domovu dodají výjimečnost i kus přírody.

Kůže - vrchol eleganceKolem kůže jako materiálu nejčastěji na potah sedacího nábytku, ale také na koberce, stoly, dekorace apod. panují stále spory, je-li či není vhodná, příjemná, drahá... Na kterou stranu se přikloníte, záleží ale čistě na vašem pocitu.

Kvalita z nerezu či chromu? Neexistuje snad domácnost, kde byste nenašli ani kousek nerezu či chromu. Tyto materiály si prorazily cestu do všech místností, ať už jako část nábytku či na doplňcích.

Přepychové textilieCo je to vlastně luxusní tkanina? Představíte si pravé hedvábí nebo třeba látku s takovými technickými parametry, že její užitné vlastnosti vám berou dech? Nebo snad v současnosti velmi moderní eko materiály?

9 přepychových tipůAť už se rozhodnete investovat do pravé kůže, kvalitního kovu, dřeva nebo drahých textilií, věřte, že si kupujete nejen krásu, ale i trvanlivost a kvalitu na pohled.

Doma jako v kiněV mnoha obývacích pokojích, případně ložnicích už zaznívá z reproduktorů při promítání filmů prostorový zvuk, který působí jako byste byli přímo uvnitř filmových scén. Domácí kino se stále zdokonaluje a jeho příznivců přibývá. Že jej ještě nemáte? Poradíme vám, jak jej vybrat, aby vám dobře sloužilo, i když jste možná naprostí laici.

PracovnaI domácí pracoviště chce vkus a nápad. Domácí pracovna, případně pracovní kout, jsou součástí vašeho domova. Zařiďte si je proto přesně na míru svým představám a vkusu.

Světlo k práciPracovní lampy osvětlují konkrétní cíl – většinou stůl. Ideální jsou se dvěma nastavitelnými rameny, ale nad pracovní stůl můžete připevnit také poněkud nedoceněné nástěnné svítidlo.

Kam s knihamiZvlášť spisy s hezkými hřbety patří do knihovny. Její velikost závisí na množství knih, brožur nebo šanonů. Vzhled je záležitostí celkového stylu interiéru a vašeho vkusu.

Pohledné a přehlednéNepostradatelnou součást vybavení domácí pracovny představují úložné prostory. Ve srovnání s minulostí se na první pohled příliš nezměnily. I dnes je tvoří především zásuvky a skříňky, ale v podstatně funkčnějším a designově zajímavějším provedení.

Šicí koutekAť už doma pravidelně šijete, vyšíváte nebo jen občas spravujete rozpárané nebo jinak pochroumané prádlo a oblečení, určitě uvítáte místo šité vašim ručním pracím na míru.

Kam s novinami a časopisy? Nemusíte být zrovna náruživí čtenáři, a určitě doma pár časopisů máte. Nebo katalogů cestovních kanceláří či televizní program. Kam s tím? Zkuste si vybrat některý ze stojanů, kde se nejrůznějším tiskovinám bude určitě dobře odpočívat.

Barevné bydleníKlára bydlí ve svém novém bytě už téměř půl roku. Dnes na jeho budování vzpomíná jako na řetězec drobných i větších „katastrof“, které se však s odstupem času zdají být úsměvné.

Bazény nabízejí aktivní odpočinekBlíží se léto a s ním období dovolených. Ne vždy musí být spojováno s návštěvou věhlasného rekreačního střediska, kvalitní odpočinek je možný i doma. A to včetně koupání v bazénu. Tato výhoda souvisí s využitím vlastního pozemku a s finančně přijatelnou investicí. Pokud o něčem podobném uvažujete, poradíme vám.

Letní zahrada vynikne až bazénemZahrada může být střižena jako z partesu. Můžete v ní mít kvetoucí rostliny, okrasné keře, trávník může soutěžit s nejlépe upraveným golfovým hřištěm. Pokud však schází bazén, je to jako by královské koruně scházel diamant. Právě nyní nastává čas pro výstavbu bazénu. Je libo nadzemní, nebo zapuštěný?

Na návštěvě ve ŠnekuRodinný dům, který si získal v odborných kruzích díky svému architektonickému stylu přezdívku „Šnek“, uzavírá jednu z ulic příměstské zástavby v Horoměřicích. S okolní zástavbou má však společné pouze místo a poslání.

Z čeho se dnes stavíSeznamte se s materiály, které se v současnosti nejčastěji využívají k výstavbě obvodových zdí, porovnejte nejen jejich dnes tak důležité a v budoucnosti ještě důležitější tepelně izolační vlastnosti, ale i ceny a náročnost výstavby.

Jak se sázely kamenyPři vstupu na zahradu máte pocit, že jste se ocitli v malém skalním městě. Z kamenů různých tvarů, velikostí, v rozmanitých tónech šedé barvy vyrůstá dům, který přírodní scenérii ani v nejmenším neubližuje. Naopak. Lidský příbytek a zahrada vytvářejí organický, vzájemně se doplňující celek.

Recyklované bydlení ve VaršavěBytová designérka Mirka McNeill Farmer „recyklovala“ před rokem starý varšavský byt. Hlavními změnami byl plán osvětlení s fluorescentními trubicemi pod vysokými stropy, přemístění kuchyně, nová dubová podlaha, speciální úložný prostor mezi ložnicí a chodbou i návrh malé koupelny plné zrcadel a skla.
Klíčová slova: