Maurice Nio | NIO architecten

Pondělí, 21. Květen 2007 - 11:18
| Napsal:
Již v pondělí 28. května od 17 hodin přivítá Kino Světozor ve Vodičkově ulici v Praze Maurice Nio, známého holandského architekta. Maurice Nio tak osobně odstartuje internetový projekt Gaaleriie.net, který bude slavnostně zahájen zmiňovanou přednáškou. Přednášku pořádají gaaleriie.net, digitální architekt, Zlatý řez a Kino Světozor. Vzhledem k předpokládanému vysokému zájmu o přednášku holandského architekta a omezené kapacitě přednáškového sálu využijte možnosti on-line rezervace.Většina projektů NIO architecten se týká zdánlivě neatraktivních technických prostorů, jako jsou tunely pod železnicí, dálnicí, rodinné domy v protihlukové bariéře, nákupní centrum pod železničním viaduktem, ekologická spalovna odpadků a mnoho dalších. Všem těmto prostorům dává Maurice Nio novou, jedinečnou identitu, na které je patrný jeho zájem o filozofii a výtvarné umění. Kontext je pro Maurice Nio důležitý, ale ne ve smyslu opakování toho, co už existuje, ale jako vytváření nové zkušenosti. Pro tuto novou zkušenost hledá inspiraci zásadně vždy mimo architekturu: v představách, ve zvucích, v pohybu, v barvách, ve vzorech... Velmi často experimentuje se stavebními materiály a barevností. Každý jeho projekt je něčím výjimečný.

Maurice Nio (*1959) absolvoval v r.1988 na fakultě architektury Technické univerzity v Delftu. Už jeho diplomní projekt - vila pro Michaela Jacksona - vzbudil značnou pozornost.

V prvním ročníku na univerzitě studenti nevymýšleli projekty, ale četli a překládali knihy o architektuře, designu, filozofii, psychologii a další. Na univerzitě získal vynikající teoretické zázemí a už během studia získal názor na architekturu, který nyní krystalizuje v jeho projektech.

Po praxi v ateliérech BDG Architekten Ingenieurs (1991-1996) a VHP stedebouwkundingen + architekten + landschaparchitekten (1997-1999), kde získal praktické zkušenosti, založil 1. ledna 2000 v Rotterdamu své vlastní studio NIO architecten.

Maurice Nio také píše a vydává knihy, které sám graficky upravuje - You Have the Right to Remain Silent (1998) a Unseen I Slipped Away (2004). Přednáší v Nizozemsku i v zahraničí, ale nadále odmítá učit na uměleckých školách, akademiích a univerzitách. Kromě architektury se chce věnovat grafickým návrhům knih, pracovat na svém 8. videu, psát články o urbanismu, architektuře, filmech, videích, televizi, fotografii a tanci.


POZOR, kapacita sálu je omezena!
Využijte možnosti rezervace místa na přednášce.
titul
jméno příjmení
zaměstnavatel

ulice město, obec
PSČ

pracovní zařazení
telefon fax
email


povinná pole


pondělí 28.5.2007, 17:00 hod
Maurice Nio | Nio architecten


Kino Světozor
Vodičkova 41, Praha 1Aktuální informace: www.digiarch.cz; digiarch [at] earchitekt.cz">digiarch [at] earchitekt.cz

Pořádají: e-architekt.cz, Fakulta architektury ČVUT v Praze

Ve spolupráci: Česká komora architektů, Nadace české architektury

Hlavní partneři: ArchiCAD 10, Copy General, Philips, HUECK HARTMANN
Partneři: Somfy
Projekt podpořili: NC Computers, PROSTOR
Mediální partneři: Computer Design, Era 21, KONSTRUKCE, Radio1
Internetoví partneři: AVC, STUDENT

Klíčová slova: