Nejkrásnější střecha roku 2011

Úterý, 20. Březen 2012 - 1:00
| Napsal:
Odborná porota sedmého ročníku soutěže o nejlepší pokrývače, pokrývačské firmy a nejlepší pálené střechy roku vybírala vítěze ze 173 přihlášených realizací.

Stejně jako v loňském roce byla nejvíce zastoupena kategorie rodinných domů, do které spadá více než dvě třetiny přihlášených projektů. Novinkou letošního ročníku byla soutěž o nejlepšího pokrývače roku.

Do soutěže TONDACH Pálená střecha 2011 mohli pokrývači a pokrývačské firmy přihlašovat střechy s pálenou střešní krytinou od společnosti TONDACH, která letos v České republice slaví 20. výročí. Přihlášené projekty musely být kompletně realizovány v období od 1. 12. 2010 do 30. 11. 2011. Soutěžilo se ve třech kategoriích – rodinné domy a obytné stavby, historické stavby a veřejné budovy.

„Téměř dvě stovky přihlášených kvalitních realizací nám dávají signál, že i pokrývači mají zájem a odvahu srovnávat své projekty s tvrdou konkurencí. Čím dál více se ukazuje, že pouze kvalitní realizace mají šanci uspět v konkurenčním boji. Investoři totiž dávají v poslední době mnohem větší důraz nejen na kvalitu produktu, ale také na kvalitní provedení,“ komentuje rostoucí význam soutěže Ing. Kamil Jeřábek, obchodní ředitel TONDACH.

Odborná porota, složená z odborníků na střechy a novinářů z odborných titulů, posuzovala všechny realizace podle tří kritérií. Prvním byla odbornost pokládky, dalším propracování detailů a neméně důležitým celkový dojem z řešení střechy v souvislosti se zasazením do krajiny. Všechny realizace byly jako obvykle posuzovány anonymně, aby byla zachována nezávislost při hlasování. Výsledky národního kola ročníku 2011 byly vyhlášeny v rámci slavnostního večera ve čtvrtek 15. 3.2012 v Průhonicích.

Za každou kategorii byly odměněny tři nejlepší realizace, jejichž zhotovitelé si z gala večera odnesli poukazy na odběr střešní krytiny ve výši 60 000 Kč, 40 000 Kč a 30 000 Kč za první, druhé, resp. třetí místo. Vítězné realizace budou navíc zveřejněny v odborných mediích.

Novinkou sedmého ročníku byla soutěž nazvaná „Pokrývači sobě“. Všichni ti, kteří přihlásili svou vlastní realizaci, měli možnost udělit hlas jednomu ze svých kolegů pokrývačů. Na základě hlasování byli vyhlášeni nejlepší pokrývači roku 2011 ve třech kategoriích, kteří si odnesli pět litrů pravé pálené slivovice TONDACH. Celkem si pokrývači navzájem udělili 126 hlasů.

Výsledky 1. ročníku soutěže Pokrývači sobě - Nejlepší pokrývač roku 2011:

Kategorie:  
Rodinné domy a obytné stavby Pavel Lakomý
Historické budovy Josef Hlaváč
Veřejné stavby TESMEN společnost s r. o.

V nejvíce zastoupené kategorii rodinných domů a obytných staveb zvítězila realizace nové střechy rodinného domu v Bublavě. Zastřešení realizovala firma Pokrývačství, klempířství Petr Šíp z Chodova u Karlových Varů. Použita zde byla taška Falcovka 11 v povrchové úpravě glazura břidlicově černá.

V kategorii historických staveb dominovaly na prvních třech místech rekonstrukce kostelních střech. Nejhezčí pálenou střechou roku se může chlubit kostel Povýšení svatého Kříže v Lanžhotě. Historie objektu spadá do poloviny 16. století, kdy byl v pozdně gotickém slohu prvně postaven, v 18. století byl barokně přestavěn a rozšířen do tvaru kříže, odkud pochází jeho název. Poslední novodobá přestavba byla provedena v roce 1893. Na střechu byla zvolena kombinace Bobrovek v různobarevných glazurách a tašek Brněnka 14 v kaštanově hnědé glazuře. První místo si za tuto nevšední a odvážnou rekonstrukci odnesli pokrývači z firmy Střechy Hlaváč z Moravské Nové Vsi.

Kategorii veřejných budov ovládla rekonstrukce střechy budovy Ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí od firmy Střechy Vrňata & Žáčik s.r.o. z Průhonic. Ta se na nejvyšších místech soutěže umísťuje téměř s železnou pravidelností. Pokrývači položili tradiční tašku Malý prejz, složenou ze dvou dílů - spodního háku (korýtka) a vrchní prejzy (kůrky).

Výsledky soutěže TONDACH Pálená střecha 2011:

Rodinné domy a obytné budovy
1. místo Rodinný dům Bublava, Pokrývačství, klempířství Petr Šíp
2. místo Rodinný dům Vacetín, Ferdinand Salamon
3. místo Dřevěnice Horní Bečva, Contica STAV s.r.o.
Historické stavby
1. místo Kostel Povýšení svatého Kříže v Lanžhotě, Střechy Hlaváč
2. místo Kostel sv. Martina v Radomyšli, Rynostav s.r.o.
3. místo Kostel sv. Jakuba staršího, Praha - Petrovice, Střechy Kratochvíl s.r.o.
Veřejné budovy
 1. místo Ministerstvo pro místní rozvoj, Praha 1 - Malá strana, Střechy Vrňata & Žáčik s.r.o.
 2. místo Projekční kancelář NSG, Hranice, Skácel Jaroslav stavební firma, s.r.o.
 3. místo Kaple sv. Anežky České v Holubově, Pokrývačství Bušta spol. s r.o.
Klíčová slova: