Průzkum Staroměstského náměstí v Boleslavi potrvá déle než se čekalo

Pondělí, 17. Srpen 2009 - 11:03
| Napsal:
Archeologický průzkum Staroměstského náměstí v Boleslavi potrvá podle vedení města až deset týdnů. Plánovaná rekonstrukce náměstí, jež měla začít na podzim, se tak může výrazně zpozdit. Archeologové by v historickém centru města měli začít pracovat již koncem srpna, řekl primátor Raduan Nwelati.

Průzkum je nutný, protože při předchozích sondách zde archeologové nalezli pozůstatky osídlení z mladší doby kamenné i další zajímavé nálezy z pozdějších dob až do období novověku.

Práce archeologů bude pravděpodobně trvat až deset týdnů. Tento termín však může ovlivnit počasí, ale i historické objevy, které na archeology ještě pod zemí čekají. Tyto práce tedy oddálí plánované zahájení rekonstrukce Staroměstského náměstí. "Platí pořád to, že se snažíme, aby jsme to nastavili tak, aby ta uzávěra Starého města byla co nejkratší. Chceme, aby všechny komplikace v souvislosti s touto stavbou byly minimální," řekl Nwelati.

Samotný archeologický průzkum bude hradit město, podle primátora bude stát asi 600.000 korun. Původní odhady však byly vyšší. Město ušetří tím, že zemní práce a nutné zásahy do zeleně zajistí prostřednictvím místní firmy levněji než archeologové. Uspoří se i tak, že Boleslav může archeologům poskytnout po dobu průzkumu nebytový prostor v blízkosti náměstí a firma tak nebude muset shánět vlastní stavební buňku či jiné zázemí a účtovat pak za ně městu další náklady.

Podle původního záměru měla rekonstrukce historického centra města skončit do září příštího roku.
 

mtj jpt

Klíčová slova: