Retrospektivní výstava Richarda Rogerse v Centre Pompidou

Pátek, 4. Leden 2008 - 2:28
| Napsal:
U příležitosti 30.leté existence Centre Pompidou v Paříži se koná retrospektivní výstava Richarda Rogerse, který Centre Pompidou s Renzem Pianem navrhoval, a který získal letos Pritzkerovu cenu. Výstava Richard Rogers & Architects představuje shrnutí 40 let práce Richarda Rogerse a jeho spolupracovníků. Vystaveny jsou první projekty s Normanem a Wendy Fosterovými a Su Rogers z Team 4 ze šedesátých let, návrh Centre Pompidou z let sedmdesátých a Rogersova rozsáhlá práce v Richard Rogers Partnership (nyní Rogers Stirk Harbour + Partners).

Richard Rogers & Architects
21.listopadu 2007 – 3. března 2008

www.richardrogers.co.uk

Centre Georges Pompidou
Plateau Beaubourg, Paříž

Výstava představuje velké množství projektů reprezentované modely, kresbami, fotografiemi, filmy a průvodními texty od londýnského Lloyd’s po Terminal 4 na madridském letišti Barajas; od Domu Zip-Up z roku 1968 po urbanistické návrhy pro šanghajské Lu Jia Zui’s. Průřez minulých a současných projektů ilustruje Rogersovu vizi formující sociální role architektury.

Na 1,150 čtverečních metrech výstavní plochy je předložen detailní přehled rozsáhlé práce Richarda Rogerse.

Výstava začíná 30metrovou časovou linií představující Rogersova díla v časové posloupnosti. Každý projekt je zastoupen fotografií nebo kresbou. Na konci časové linie je videoprojekce.

Ve stavbách Richarda Rogerse jsou patrné vlivy anglické školy sedmdesátých let, v přístupu k městu jeho italský původ. Rogersova architektonická a urbanistická filosofie je založena na víře ve společnost a vztah mezi prostředím stavby a jeho sociální rolí. Výstava odráží i jeho zájem o udržitelný rozvoj, který ovlivňoval Rogersovu práci již od začátku jeho kariéry.

Prezentované projekty jsou organizovány do barevných sekcí tvořících městské oddíly. V každé tématické sekci – Transparentní, Čitelná, Zelená, Veřejná, Městská, Lehká a Systémy – je představen jeden či více projektů, které jsou zvlášť reprezentativní ukázkou daného tématu. Návštěvník se tak seznámí s nejdůležitějšími stavbami, které je možné vidět po celém světě např. Lloyd’s of London (Londýn), Centre Pompidou (Paříž), Soudní dvůr v Bordeaux, velšské Národní shromáždění (Cardiff), Millennium Dome (Londýn), masterplan města Shanghai, Terminal 4 letiště Barajas (Madrid), 88 Wood Street (Londýn) a budovu Leadenhall (Londýn). V poslední sekci tématicky nazvané „Budoucnost“ jsou představeny současné projekty Rogers Stirk Harbour + Partners. Součástí výstavy je i hodinový dokument z dílny BBC.

Výstavní plocha obsahuje ‘piazza’, kde si návštěvnící mohou prohlížet katalog výstavy a jiné publikace věnované Rogersově práci, mohou surfovat na webu Rogers Stirk Harbour + Partners, dívat se na filmy o vystavených projektech nebo si vytvořit své vlastní architektonické experimenty ze stavebnice Lego.

Výstava bude po Paříži představena v Design Museum v Londýně na jaře 2008.

Vybrané projekty Richarda Rogerse:

Kongresové centrum, Řím, Itálie 2000model Eamon O'Mahony/Richard Rogers Partnership

Národní shromáždění Walesu, Cardiff, Wales 1998-2005foto Katsuhisa Kida
model Eamon O'Mahony/Richard Rogers Partnership

Millennium Dome, Londýn, Anglie 1996-1999foto Grant Smith

Letiště Barajas v Madridu, Madrid, Španělsko 1997-2005foto Richard Bryant

South Bank Masterplan, Londýn, Anglie 1994model Eamon O'Mahony/Richard Rogers Partnership

Soudní dvůr v Bordeaux, Bordeaux, Francie 1992-1998foto Richard Rogers Partnership
foto Katsuhisa Kida
foto Katsuhisa Kida

Lloyd's Register, Londýn, Anglie 1993-2000foto Katsuhisa Kida

Shanghai Masterplan, Shanghai, Čína 1992-1994Richard Rogers Partnership

88 Wood Street, Londýn, Anglie 1993-1999foto Katsuhisa Kida

Kabuki Cho Tower, Tokio, Japonsko 1987-1993foto Katsuhisa Kida
skica Richard Rogers Partnership

Lloyd's of London, Londýn, Anglie 1978-1986foto Richard Bryant

Centre Pompidou, Paříž, Francie 1971-1977foto Katsuhisa Kida
skici Piano+Rogers

Dr. Roger's House, Londýn, Anglie 1968-1969foto Richard Bryant

Soudní dvůr v Antverpách, Antverpy, Belgie 1998-2005

Klíčová slova: