Novinky a názory / zprávy

Analýza městského bytového fondu: Praha má 31 tisíc bytů ve svém vlastnictví, necelých 8 % z nich je neobydlených

Hlavní město Praha zmapovalo aktuální situaci obecního bytového fondu ve svém vlastnictví. Z analýzy vyplynulo, že Praha má spolu s městskými částmi ve své správě přes 31 000 bytů. Z 31 000 obecních bytů je aktuálně 7,7 % neobydlených. Analýza dále poukázala na to, že obecní bytový fond v Praze je v porovnání s ostatními městy nízký.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy , 14. 7. 2019

Kompletní data o svěřeném bytovém fondu získal od všech 57 městských částí vůbec poprvé radní pro bydlení Adam Zábranský, analýzu provedl Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Z celkem 31 456 obecních bytů je dle analýzy 2 409 neobydlených. Velká část těchto prázdných bytů ovšem kvůli nevyhovujícímu technickému stavu vyžaduje před možným pronájmem rekonstrukci. Pouze 266 bytů je nyní ve stavu, který umožňuje nastěhování bez rekonstrukce. 

„Neopravené byty, ať už jsou svěřené městským částem nebo ne, potřebujeme co nejdříve opravit. Fond rozvoje dostupného bydlení podpoří rekonstrukce bytů 500 milióny korun v dotacích, dalších až 500 milionů můžeme městským částem nabídnout na rekonstrukce jako bezúročné půjčky.“ říká Adam Zábranský, radní pro oblast bydlení a transparentnosti. 

„Je dobře, že se zaměřujeme na všechny možné příčiny nedostatku bydlení v Praze. Nicméně největší výzvou je nyní zajistit takové podmínky, aby kvůli aktuální situaci Pražané nebyli nuceni hledat bydlení za hranicemi hl. města Prahy,“ vysvětluje 1. náměstek primátora, Petr Hlaváček. 

Obecní byty tvoří 5 % z celkového bytového fondu v Praze. Ve Vídni, Kodani nebo Curychu připadá na 1 obecní byt méně než 10 obyvatel. Se 42 obyvateli na 1 obecní byt jsme na tom podobně jako Budapešť. Ještě větší rozdíl oproti Praze je v sousední Bratislavě, kde připadá na 1 obecní byt 217 obyvatel. 

„Praha potřebuje kromě zvýšení počtu obecních bytů zrychlit proces stavebního řízení a otevřít brownfieldy výstavbě. Když se nám podaří začít tyto podmínky naplňovat, tak v Praze začnou přibývat tolik potřebné dostupné byty,“ uzavírá Ondřej Boháč, ředitel IPR.  

Veškeré informace o aktuální situaci bytového fondu v Praze naleznete v analýze na stránkách IPR Praha.

Klíčová slova:

analýza Praha

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři