Festival 4+4 dny v pohybu zve na procházky a přednášky o architektuře

Datum konání: 06.10.2017 (Celý den) - 14.10.2017 (Celý den)

Pátek, 6. Říjen 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

22. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu nabídne od 6. do 14. října na mnoha místech Prahy rozsáhlý program mnoha žánrů: od aktuálních a provokativních divadelních, tanečních a multimediálních představení tvůrců nejen z Evropy, ale i z Angoly, Alžíru, Maroka, Ukrajiny, USA, Kanady či Pobřeží slonoviny, přes průřezovou výstavu toho nejzajímavějšího ze současného výtvarného umění, debaty na aktuální témata z umění, architektury a urbanismu, přes komentované procházky po Karlíně až po premiéry site-specific divadelních představení předních českých souborů - například divadla VOSTO5, Masopust, VerTeDance, nebo Spitfire Company. 

Fotoalbum: 

Festival jako první zpřístupní veřejnosti jedno patro Kasáren Karlín, které se stanou letošním festivalovým centrem. Program budou dále hostit Divadlo Archa, Ponec, Alfred ve dvoře a Studio ALTA. Letošní festival 4+4 dny v pohybu proběhne díky spolupráci s kulturním centrem Kasárna Karlín, Ministerstvem spravedlnosti ČR a Městskou částí Praha 8. Více informací na www.ctyridny.cz.

Dostali jsme příležitost slavnostně otevřít veřejnosti část hlavní budovy karlínských kasáren. Rádi jsme u zpřístupňování historických objektů Pražanům. V tomto případě se jedná o kulturní památku z doby rakousko-uherské monarchie,” uvádí dramaturgyně projektu Místa činu Denisa Václavová. Hlavním lákadlem se zde stane rozsáhlá výstava současného umění letos nazvaná AMIWHATIAMTHINKINGABOUT? Kurátoři Tomáš Svoboda a Ondřej Chrobák vybrali aktuální velkoformátové objekty, malby a instalace celkem 30 autorů. Návštěvníci si ji budou prohlížet ze stezky dlouhé 384 metrů vytvořené z kovové lešenářské konstrukce, která bude citlivě zasazena do neoklasicistních kasáren a při maximálním stoupání 5 – 65 % se příchozí dostanou až do 8 metrové výšky.

Program zde doplní kromě divadelních site-specific projektů, diskusí a přednášek (viz níže) také projekce snímků amerického filmového undergroundu (Kino Transgrese), video performance Cristiny Maldonado a studentů DAMU, nebo výtvarné dílny a interaktivní instalace pro děti, které připravila platforma Máš umělecké střevo? Nebude také chybět kavárna a bar s večerními DJs.

Kasárna Karlín se také stanou východiskem řady procházek po bližším i vzdálenějším okolí: například s Radovanem Lipusem O šumném Karlínu, Negrelliho viaduktu a karlínském náměstí, s iniciativou Prázdné domy po Invalidovně, Mazutce a ohrožených industriálních stavbách, s Ondřejem Cihlářem na téma Chalupaření v kasárnách, s Dorotou Kluskou Vnitroblokem a budovou karlínských kasáren, s Galerií Viper po karlínských vnitroblocích, s Kateřinou Rackovou po industriálním Karlíně, a s Pavlem Karousem na téma Vetřelci a volavky v Karlíně.

Kasárna Karlín se také stanou centrem přednášek a diskusí na aktuální témata spojená s výtvarným umění, architekturou a urbanismem. Například proběhne debata o soukromých galeriích (galeristka Katharine Kastner, umělci Krištof Kintera, Jiří Kovanda, kurátor David Korecký, architekti Eva Ceska a Jiří Vendl a novinář Jan Skřivánek), diskuse o prázdných domech a jejich možném využití nebo debata o pojmu “krásy” v umění za účasti umělců, kurátorů i teoretiků. Na festivalu také proběhne zhodnocení přehlídky současného umění Documenta a na závěr velmi osobní debata Adama Gebriana s Kateřinou Šedou, Krištofem Kinterou a Petrem Babákem nazvaná Jsem tím, kým bych chtěl být?

 Kompletní program najdou zájemci nawww.ctyridny.cz. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.cz a na pokladnách jednotlivých divadel.