Novinky a názory / zprávy

Ohlédnutí za reSITE 2013

Předevčírem skončil reSITE 2013. ReSITE je festival, zabývající se obnovou a modernizací měst inovativním způsobem. Je platformou, která vytváří prostor pro dialog architektury, politiky, ekonomiky, plánovacích procesů a demokracie. Tyto společně utvářejí náš veřejný prostor.

Lea Dostálová , 25. 6. 2013

Druhý ročník s názvem METROPOLE V CENTRU/NEKONEČNÉ ZDROJE [1] se mohl pyšnit plejádou domácích i zahraničních odborníků, kteří na dvoudenní konferenci, konané v pražském DOXu přednášeli a polemizovali o aktuálních společensko – kulturních otázkách ve střední Evropě.

Během konference jsme byli svědky mezioborové diskuse napříč 4 hlavními tématy (plánování a design, development a financování, městská samospráva a zapojení veřejnosti) s cílem zodpovědět otázku: Jak proměnit současná města v lepší místa pro život?

ReSITE ale není jen o konferenci. Tým inovativně smýšlejících mladých dobrovolníků, kterým není budoucí osud našich sídel lhostejný celý rok připravoval doprovodný program, který svou pestrostí musel uspokojit téměř každého. Taneční představení, workshopy, diskuse o veřejném prostoru ve veřejném prostoru, filmové projekce a řada dalších přednášek, tentokrát však více neformálního ražení se odehrávaly na různých místech metropole, především na Karlově náměstí v letním pavilonu reSITE, zvaném Möbius [2].

A aby toho nebylo málo, součástí reSITE byl letos také intenzivní 2,5 denní dPAV workshop s otevřenou registrací, jehož vedení se ujaly špičky světového formátu na poli architektury, designu a konstrukce – Cecil Balmond a Tyson Hosmer. Vraťme se však nyní ke konferenci.

Průvodním slovem zahájil 1. den [3] v DOXu ředitel konference Martin Barry. Smršť klíčových přednášek a tematických diskusí trvala i přes tropické vedro až do večera. Začínáme přednáškou Keese Christiaanse z Rotterdamu, zaměřenou na neustálé demografické a politické změny v dnešní společnosti.

Po přestávce následuje cyklus s názvem: Obyvatelné Metropole: transparentní procesy. Jak vypadá transparentnost v městské správě a proč bychom o ni měli usilovat? Jak a proč zapojovat veřejnost do plánovacích procesů? Povede to k dychtivosti občanů prosazovat veřejné zájmy? Podobnými otázkami se to v prezentacích Jana Farského /starosta, Semily/ a Petra Paličky /projektový ředitel, PENTA Investments/ jen hemží.

Následuje Městský kombajn 1: Nezlomná města, kde jde především o inovativní procesy v navrhování a sociální sféru. Toto téma se dotýká také alternativních přístupů k dopravě a komunikačních strategií.

Poté přichází na řadu kontroverzní, ale na racionálních poznatcích založený vstup Marie Aiolové /Terreform One, NY/. Příklady organických tkání, ze kterých snad v budoucnu budeme vyrábět recyklovatelné stavební materiály, či „měkká“ auta na solární pohon co neublíží. Usmíváte se? Ano, zní to kontroverzně, ale uvažme všechny ty laboratorní testy s prokazatelnými výsledky. Je toto nástup nové éry?

První konferenční den uzavírá Winy Maas /MVDRV/ svou excentricky okázalou show plnou barev a velkých gest. Winy je nepochybně člověk s nálepkou „Idea Maker“, který svým vystoupením dokáže strhnout davy. Povrchní? Věc názoru. Zábavné? Zcela jistě.

Druhý, naštěstí už teplotně příznivější den, zahajuje v zaplněném sále Adrian Benepe, ředitel urbanistických projektů v New Yorku. Ve své přednášce se věnuje převážně stále rostoucí hrozbě přírodních katastrof (např. nedávnému Hurikánu Sandy) a otázkám, jak by dnešní architekti a urbanisté měli zohledňovat přírodní rizika v návrzích tak, aby obyvatelé sídel byly i při ataku povodně či hurikánu v bezpečí.

V bloku Znovuzrozená městskost: nástroje stimulace diskutují Boris Palmer /primátor Tübingenu/ a Tomáš Ctibor /ředitel útvaru rozvoje hl.m. Prahy/ na téma Atibutů města 21. století a jak jsme tyto ochotni sdílet. Moderuje Alexandros Washburn /hlavní urbanista, NY/.

Spolupráce a kontroverze představuje zahraniční aktivisty v oblasti veřejného prostoru a jejich projekty. Obzvláště poutavě působí realizace stanice metra v Malmö, jejíž interiér nápadně připomíná vlakový vagón. A to včetně ubíhající scenérie za oknem. Autorkou projektu je vizuální umělkyně Tania Ruiz.

Po Městském kombajnu 2, jehož náplní jsou především projekty a tvůrčí přístupy konkrétních ateliérů /Balmond Studio, Karo Architekten, Ateliér Oslo/ opět přichází Alexandros Washburn. Tentokrát s projektem plaNYC, který si klade za cíl proměnit New York na jedno z nejatraktivnějších a nejudržitelnějších měst na světě.

V 15:10 ještě blok nazvaný Inovativní a kvalitní vedení města: evropská perspektiva a pak už jen skutečné Grand Finale – Enrique Peñalosa, bývalý starosta kolumbijské Bogoty. Muž s hlubokým smyslem pro demokracii, který dokázal během svého funkčního období obrátit statistiku své oblíbenosti na ruby (z nejvíce záporných hodnot v historii na hodnoty nejkladnější). Člověk zaměřený na kvalitní a bezpečné městské prostředí pro všechny, včetně dětí a seniorů. Lidé by si město měli užívat a těšit se z aktivit ve veřejném prostoru. Proto je ale nutné vědět, jaké město chtějí.

Enrique poukazuje na nadřazené postavení automobilismu vůči ostatním druhům dopravy a představuje radikální, ale jednoduché principy pro „zrovnoprávnění doprav“. Věděli jste, že v Bogotě mají jeden den v roce zcela bez aut? Za zamyšlení stojí také poznámka, že žádná nařízení nepředepisují, nutnost budovat parkovací stání. Následuje jako obvykle diskuse, mohutný aplaus a konferenční kolotoč je pro tento rok u konce, doprovodný program však pokračuje.

Co si tak na chvíli zaskočit do DOXu na výstavu Postiženi normalitou? Nebo posnídat a popovídat si s hosty konference reSITE přímo v parku na Karlově náměstí? Projet se Prahou na kole, zacvičit si jógu, zahrát si hry ve veřejném prostoru. Krásně neformální.

Závěr bude ještě jednou patřit mistrům. V neděli 23.6.2013 vystoupil na půdě ARCHIPu samotný Cecil Balmond. Zakončil tak již zmíněný dPAV workshop, během kterého týmy složené z 20 mladých profesionálů navrhovaly podobu budoucího letního pavilonu pro reSITE. Během přednášky Balmond rozkryl pro mnohé dosud skrytou logiku svých staveb, která vychází ze zákonitostí přírody a je vším, jen ne náhodou. Mistrně promyšleno od začátku do konce, tak by to mělo být. Cecil Balmond jako osobnost, myslím, nejen mě překvapil svou pokorou a lidskostí.

Co dodat? Díky všem, co se podíleli na letošním reSITE, za jejich obrovské nasazení pro náš skvělý zážitek. Více takových akcí!

Poznámky:

[1] METROPOLE V CENTRU – Praha, střed Evropy; NEKONEČNÉ ZDROJE – Lidé jsou nejlépe trvale udržitelným zdrojem každého města.

[2] Möbius je strukturou, kterou během letního semestru společnými silami navrhli a postavili studenti Architektonického institutu v Praze a Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze pod vedením Marie Davidové /Coll Coll, VŠUP, Praha/, Martina Šichmana /Oxymoron, FA STU Bratislava/ a Martina Gsandtnera /VŠUP, Praha/

[3] Oficiální tisková zpráva zde

Klíčová slova:

reSITE

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři