V nominacích na cenu Mies Van Der Rohe 2015 přibyla i jedna česká stavba

Pondělí, 22. Prosinec 2014 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Česká komora architektů (ČKA) před měsícem informovala o deseti českých stavbách, které tato organizace a čeští experti do význačné evropské ceny za architekturu nominovali. Z barcelonské nadace Mies van der Rohe nyní přišla zpráva, že celkový počet soutěžních realizací je 420. V hledáčku se navíc ocitla další česká architektura, jež byla nominována jedním ze zahraničních expertů, což pravidla soutěže rovněž umožňují.

Pelčák a Partner Architekti - Archeo Mikulčice celek - foto © Filip Šlapal, David Židlický

K desítce českých staveb přibyla zdařilá realizace z dílny studia Pelčák a Partner Architekti. Jedná se o archeologickou základnu v Mikulčicích, která vyniká záměrným respektem ke krajině, do níž je zasazena. Stavba je umístěna na písečné duně, která byla osídlena jako předpolí velkomoravského sídla již v 9. stol. n. l. Vedle Gahurova prospektu, o jehož nominaci jsme informovali v předešlé tiskové zprávě, je tak archeologická základna další stavbou, jejíž podoba vzešla z architektonické soutěže. Ta by měla být v případě podobných investic naprostým standardem. Další nominace tuzemské stavby je tak pro Českou komoru architektů i nominující české odborníky (Jana Tichá, Osamu Okamura a Igor Kovačević) velkým překvapením, dosud se totiž nestalo, aby byla některá z českých staveb nominována zahraničním odborníkem. Nakonec to tedy bude 11 staveb, které budou Českou republiku v konkurenci více než čtyř stovek realizací reprezentovat.

Organizátoři zároveň uvedli, že 27 % nominací je věnováno soukromým stavbám (rodinným domům), zatímco 24 % zahrnuje projekty z kulturní sféry. 11% přihlášených realizací pak náleží do oblasti vzdělání, 5% představuje administrativní budovy a zbývajících 33 % spadá do kategorie sportovních, obchodních, vládních, urbanistických či dopravních projektů.

V souvislosti s Cenou Evropské unie za současnou architekturu proběhne i výstava ve Veletržním paláci, která shrne dosavadní historii Mies van der Rohe Award a představí oceněné projekty. Akci organizuje Zlatý řez ve spolupráci s nadací Mies van der Rohe a Národní galerií v Praze. Výstava začíná 18. prosince 2014 a končí 25. ledna 2015. Více informací ZDE. Kompletní seznam 420 nominovaných projektů včetně archeologické základny v Mikulčicích naleznete spolu s obrazovými podklady na následujícím odkazu.

O ČESKÉ KOMOŘE ARCHITEKTŮ

ČKA je samosprávním profesním sdružením s přeneseným výkonem státní správy, které bylo zřízeno zákonem č. 360/1992 Sb., o výkonu profese autorizovaných architektů, inženýrů a techniků činných ve výstavbě. ČKA nese odpovědnost za profesionální, odborný a etický výkon profese architektů v ČR.

SLEDUJTE ČKA

Na novém portálu www.cka.cz a na sociálních sítích (Facebook, LinkedIn, Google+ a Twitter)

Všechny tiskové zprávy České komory architektů naleznete na www.cka.cz v sekci ČKA.