Vítězka Olověného Dušana Věra Šatochinová

Středa, 5. Květen 2004 - 8:35
| Napsal:
Nejspíše posledním článkem k letošnímu Dušanovi by měl být rozhovor s jeho vítězkyní. Když mi věnovala chvilku jenom pár hodin před dalekou cestou, příliš jsem neuspěl, jednak nejspíš kvůli přípravě na cestu a za druhé již byla poněkud unavena z předchozích absolvovaných rozhovorů.
Pro ty, kteří neznají letošní vítězku, se ji pokusím představit. Věrka je energii vyzařující studentkou 2. bloku studia na Fakultě architektury ČVUT a nepatří k nenápadným, jelikož mezi její aktivity patří i módní návrhářství. Zahlédnete jí i v dolním rohu projektu Zeleného domu. Svým nápaditým pestrobarevným oblečením vlastní výroby tak oživuje potemnělé prostory školy, což každému, kdo ji potká, musí spravit náladu. Účastnil jsem se i jedné přehlídky módních kreací a jak oděvy tak účinkující byli skvělí. Nyní již ale k rozhovoru k Olověnému Dušanovi.Znáš nějaký jiný podobný projet či realizaci podobající se tvému, inspirovala jsi se něčím?
O ničem podobném nevím, vycházela jsem ze sebe, ale něco podobného už tu asi bylo.

Jaké bylo zadání této úlohy?
Vztahovalo se na několik parcel Malé Strany a Starého města, většinou se ostatní projekty dostávaly pod či nad zem, což není nic víc než adice. Zkoušela jsem přinést nový způsob, i když je to vlastně taky adice.
Záměrem bylo využít výšku k tvorbě parku, ne jenom zasadit strom a postavit tam lavičku, jak se městská zeleň často řeší.

Můžeš tvůj „vertikální park“ blíže popsat?
Zelenou krabičku v proluce tvoří jen vytvarované stromy, javory babyka, dorůstající do výšky 17 metrů, mezi nimi se vine rampa, na níž je ve výšce několik míst, kde se lidé můžou posadit a odpočívat.

Odpadlo vlastně řešení otázky, jenž by nastala u klasického domu, jestli obstojí v historickém kontextu.
Jako prvek je určitě něčím novým, ale je to přece jen strom, takže to nenarušuje okolí.

Tvůj park se tedy skládá jen ze stromů a rampy podporované sloupy, není tam už další konstrukce, po které by se pnula zeleň?
To ne, když se něco po něčem pne, je to taková kamufláž. Jsou tam jen stromy a rampa, vytvářející jiný svět, oázu klidu, do které má kolemjdoucího vtáhnout velký otvor ve „fasádě“. Další otvor prochází svisle i rampou. Vlastní rampa nic nenese, všechny stromy rostou odspodu.

Kdo a za kolik by podle tebe podobnou nekomerční stavbu realizoval, bylo by to nejspíš město.
Cena by nebyla vysoká, všechno se skládá jen z několika stromů a rampy s podpůrnou konstrukcí. Větší péči by vyžadovala jen úprava stromů do požadovaného tvaru, ale to by taky nebylo až tak drahé.

Děkuji za rozhovor a přeji šťastnou cestu.
Související články:Olověný Dušan 2004 získala Věra Šatochinová
Olověný Dušan 2004 | nominované projekty
Olověný Dušan 2003 | nominované projekty
Klíčová slova: