Workshop [06] | Algoritmus za Ornamentem

Středa, 1. Únor 2006 - 4:07
| Napsal:
Současná architektura se, jak se zdá, vymanila z dogmat dvacátého století a přehodnocuje zdánlivě samozřejmé pravdy. K tetovanému Papuánci se přidaly celebrity, během minulého století nahradily čínského řezbáře počítačem kontrolované stroje a je jasné, že se kvůli ornamentu nezastaví hospodářský růst. Ornament jsme před sto lety opustili kvůli průmyslové výrobě a strojům. Dnes se naopak díky strojům ornament vrací. Není zbytečný ani drahý a je chytřejší. Není definován tahem ruky ani pouhým násobením. Je generován předpisy, algoritmy, a čerpá z nadbytku dat, která se během projektování objevují.

Přihláška na na workshop[06]
Ornament je zpátky, nový a originální, vyžaduje ovšem změnu (obohacení) našich tradičních metod navrhování.

Digitální architekt | Workshop [06]Tým Digitální architekt pořádá v březnu již třetí ročník tradičního digitálního workshopu. Letos bude zaměřen na generativní procesy v designu a architektuře. Budeme zkoumat digitální i analogové postupy, které ovlivnily estetiku designu a architektury na začátku informační éry. Ornament nám poslouží jako cvičné pole pro naše experimenty s fraktály, parametrickým designem a dalšími „form-finding“ postupy. Zaměříme se také na digitální metody výroby, které jsou nezbytným předpokladem pro uplatnění digitálního ornamentu v praxi.


Workshop je organizován pro studenty, architekty a designéry, kteří mají zájem o digitální postupy v architektuře a designu. Nezbytnou podmínkou pro účast je pozitvní přístup k algoritmům a generativním procesům. Přednost bude dána účastníkům se zkušeností s programováním, nejlépe v některém skriptovacím jazyku běžných CAD programů (AutoCAD, Rhino, 3D Max, Archicad, Maya, Blender i jiné).Lektoři Workshopu [06]Henri Achten, TU Eindhoven, ČVUT Praha
Stefan Krakhofer, UEL, TU Wien
Jaroslav Hulín, ČVUT Praha
Viktor Johanis, ČVUT Praha
Marek Růžička, ČVUT Praha

Místo a datumÚstav modelového projektování - Molab
Fakulta architektury ČVUT v Praze
Jugoslávských partyzánů 1580/3
Praha 6 (vedle vstupu do prodejny Delvita)
metro trasa A, Dejvická

Cena bude upřesněna.

Registrace bude upřesněna

Kontakt | Tým Digitální architektPetr Vaněk, Jaroslav Hulín, Viktor Johanis, Marek Růžička
digiarch [at] earchitekt.cz">digiarch [at] earchitekt.cz

FAQMohu se účastnit workshopu, i když neumím programovat?Ano, ale přednost dostanou ti, kteří, alespoň v základech, programovat umí, abychom neztráceli čas nad technickými problémy toho či onoho jazyka nebo programu.

Kde se můžu dozvědět něco víc o zmíněných skriptovacích jazycích? Chtěl bych se do začátku workshopu některý ze skriptovacích jazyků naučit. Je možné to stihnout? Jistě, na osvojení si základů jednoduchých skriptovacích jazyků stačí většinou několik málo dnů až týdnů. Doporučujeme začít v programu, který ovládáte nejlépe. Nejjednodušší je vyhledat patřičnou kapitolu v Nápovědě nebo navštívit některý z odkazů na webu.

AutoCAD VBA:
http://discussion.autodesk.com/forum.jspa?forumID=33


3D Studio MaxScript:
http://www.scriptspot.com/


Rhino3D VBA:
http://www.rhino3d.cz/clanky/rhino/rhinoscript-1-dil-makra-a-posloupnosti-prikazu.html
http://architecture.mit.edu/~yanni/Rhinoscript_Site/index.html


Maya Mel:
http://www.ewertb.com/maya/mel/


Máte-li předběžný zájem zúčastnit se workshopu [06] Digitální architekt, zašlete e-mail na adresu digiarch [at] earchitekt.cz">digiarch [at] earchitekt.cz, do subjektu uveďte slovo Workshop[06].
Klíčová slova: