Architektura /

Architectures non standard

Centre Pompidou v Paříži připravilo všem zájemcům o současnou architekturu předvánoční dárek. 9|prosince 2003 byla otevřena výstava dvanácti architekto-nických kanceláří, kde UN studio patří k těm "tradičnějším". Sešli se zde představitelé toho, co by se snad dalo nazvat dnešní digitální avantgardou.

Marek Růžička , 6. 1. 2004

Greg Lynn FORM, NOX, Asymptote, oosterhuis.nl, UN studio, Tom Kovac a další zde prezentují své projekty. Výstava není rozsáhlá měřeno velikostí nebo počtem prací, kromě několika objektů ve foyer se vměstnala do jediného sálu. Obsahuje ale velký myšlenkový potenciál skrytý uvnitř.Mnoho projektů si je na první pohled podobných. Všude to "teče" nebo "bublá", ale samotní autoři jednotní zdaleka nejsou. Liší se navzájem svými názory na tyto formy i postupem práce. Je však mnohem víc věcí, které je spojují. Všichni dělají kroky zdanlivě mimo architekturu, aby se k ní zase vrátili a vnesli do projektu nové poznatky. Nikdo z nich není jen architekt, ale zároveň trochu matematik, trochu programátor, někdo trochu ekolog nebo biolog. Pro práci už jim nestačí běžný architektonický software, ale využívají nástroje filmového, herního nebo strojírenského průmyslu, bez kterých by některé věci nebyly myslitelné. Podobně to platí i o technologiích používaných při realizaci. Některé z těchto postupů možná navždy zůstanou v kategorii experimentu, jiné se už dnes stávají součástí běžné architektonické praxe. Pokud budete mít cestu do Paříže rozhodně, si nenechte výstavu ujít. Trvá do 1. března 2004 a zatím se těší velkému zájmu návštěvníků. Druhý den otevření pro veřejnost se konalo sympozium se všemi zúčastěnými. Organizátoři počet návštěvníků podcenili a do sálu se zdaleka nevešli všichni zájemci. Centre Pompidou si udělalo ostudu, když i Hani Rashid s manželkou (Asymptote) museli druhé kolo přednášek sledovat z projektoru buď ve stoje nebo v sedě na zemi, ale jinak patří muzeu za takovýto projekt velký dík.Zúčastněné kanceláře:Asymptote - Hani Rashid & Lise Anne Couture (USA)dECOi Architects - Mark Goulthorpe (Francie/USA/VB)DR_D - Dagmar Richter (USA/Nemecko)Greg Lynn FORM - Greg Lynn (USA)Kovac Architecture - Tom Kovac (Austrálie)KOL/MAC Studio - Sulan Kolatan & William Mac Donald (USA)NOX - Lars Spuybroek (Nizozemí)Objectile - Bernard Cache & Patrick Beauce (Francie)oosterhuis.nl - Kas Ooterhuis & Ilona Lenard (Nizozemí)R&Sie - Francois Roche & Stephanie Lavaux (Francie)Servo - David Erdman, Marcelyn Gow, Ulrika Karlsson, Chris Perry (Švýcarsko / Švédsko / USA)UN studio - Ben Van Berkel & Caroline Bos (Nizozemí)Několik obrázků ze slavnostního otevření:

Foto: eArch
Foto: eArch
Kas Oosterhuis: Muscle (foyer)Interaktivní pneumatická konstrukce, jejíž pohyby zajišťuje síť "svalů" (fluidic muscle technology). Jsou to ohebné prvky používané v různých průmyslových odvětvích. Mají schopnost kontraktace na 75% původní délky a mohou vyvinout značnou sílu. Sval se pohybuje sám o sobě nebo reaguje na dotyk senzorů. Různé módy pohybu kontrolují skripty ve Virtools (software pro vytváření počítačových her).
Foto: eArch
Tři jednou ranouV popředí model "Cocpit building" (Kas Oosterhuis, 3d print), za modelem z profilu Lars Spuybroek (NOX) před fotografiemi z konstrukce svého nového projektu Son-O-house.
Foto: eArch
Foto: eArch
vlevo R&Sie (Francois Roche, Stephanie Lavaux): Scrambled Flat 2.0, Waterfluxvpravo KOL/MAC Studio (Sulan Kolatan, Wiliam Mac Donald): Resi/Rise Skyscraper, model fasády
Foto: eArch
Servo (David Erdman, Marcelyn Gow, Ulrika Karlsson, Chris Perry):Lattice ArchipelogicsDiody uvnitř zavěšených objektů se rozsvěcují v návaznosti na vzorce chování návštěvníků. Systém má zabudovanou jistou míru inteligence. Učí se nebo zapomíná. Za dva měsíce bude jeho chování jiné, než je teď.foto u prvního odstavce: KOL/MAC Studio, detail modelu(fotografie Gais Joosen)Centre Pompidou - stránky k výstavě

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři