Architektura / občanské stavby

BIG transformuje stavbu Transitlager ve Švýcarsku

BIG vítězí v soutěži na rekonstrukci a rozšíření původního betonového skladu z šedesátých let v průmyslové zóně města Basileje, která je v současné době měněna na alternativní uměleckou čtvrť.

EARCH.CZ , 21. 11. 2011

Budova se nachází v nové basilejské čtvrti Dreispitz, která byla koncipována v územním plánu architektonické kanceláře Herzog de Meuron z roku 2003 jako atraktivní a přívětivá část města. Původní Transitlager (o rozloze 18.000 m2) postavený koncem šedesátých let má být renovován a rozšiřován až o 7.000 m2 pro rezidenční a umělecké účely. Role developera se ujala basilejská společnost Nüesch Development pro nadaci Christoph Merian a dále se na projektu podílela Balintra AG (investiční společnost UBS). Vítězný návrh, na kterém spolupracovaly firmy Bollinger Grohmann a HL Technik, byl vybrán mezi návrhy jiných společností, jako jsou Harry Gugger Studio a Lacaton Vassal.


Průmyslový areál, ve kterém se budova nachází, je charakteristický geometrií infrastruktury – protínající se železniční dráhy, nákladové rampy a kruhové půdorysy, jež se proplétají městem a jsou jakousi skládačkou lineárních staveb s ostrými úhly a nevídanými fasádami. Výsledkem je originální městská část s galeriemi, restauracemi a tvůrčími podniky. Původní stavba Transitlager, která je sama o sobě mimořádná, a její velkorysé okolní prostranství spojené s botanickou zahradou – to vše zcela přirozeně činí budovu centrem umělecké čtvrti. BIG navrhuje jakousi symbiózu umění, obchodu, práce a bydlení a to díky přeměně a rozšíření bývalého skladu na několik multifunkčních podlaží. Dvě odlišné stavby postavené jedna na druhé tvoří víceúčelový hybrid s nepřetržitým provozem.


"Navrhujeme transformaci stavby Transitlager, která vychází z konceptu původního průmyslového objektu a jeho okolí. Rozšíření zdvojnásobí velikost stavby a stane se opačným dvojčetem se stejnou strukturou, ale s jinou geometrií. Kombinovaná stavba nabízí spektrum optimálních podmínek: otevřené víceúčelové prostory a i ty postavené na míru, veřejná zařízení i soukromé rezidence, živé městské prostranství i klidné zahrady, strohost i vytříbenost." říká Andreas Klok Pedersen, Partner, BIG.


Široké rozměry bývalého skladu, multifunkčnost, strukturální omezení a prostorová orientace vytváří typologii, která není ani bodovým ani panelovým domem - složená geometrie je přizpůsobena specifikům původní konstrukce s co nejlepším využitím denního světla a výhledů. Konstrukce stavby s ostrými hranami odráží geometrii okolních průmyslových budov a je tak překvapivě v harmonii s okolím.


"Složením dvou povedených konstrukcí - jedna na druhé - vznikl nový pohled na typologii společného dvora. Zatímco typický rezidenční dvůr bývá obehnán zdmi, střešní dvůr budovy Transitlager nabízí klidný společný prostor se slunečním světlem a panoramatickým výhledem penthousu - penthousu pro lidi." říká Bjarke Ingels, partner a zakladatel BIG.


Bez původních vnitřních stěn nabízí konstrukce z éry šedesátých let flexibilní otevřené prostory a výjimečně kvalitní betonáž. BIG navrhuje rozšíření s minimálními zásahy a mnohostrannou využitelností. Jednoduché zařízení interiérů umožňuje využití budovy pro kreativní firmy, ateliéry a dílny. Navrhujeme budovu z jednoduchých a úsporných materiálů vhodných pro umělecké práce i elegantní luxus.


O BIG
u

BIG - Bjarke Ingels Group je přední mezinárodní společností architektů, projektantů, stavitelů a myslitelů působících v oblastech architektury, urbanismu, výzkumu a vývoje. V současné době se firma podílí na mnoha projektech po celé Evropě, Severní Americe a Asii. Architektura BIG vychází z pečlivé analýzy toho, jak se současný životní styl neustále vyvíjí a mění, a to i vlivem multikulturní výměny, globálních ekonomických toků a komunikační technologie, což vše vyžaduje nové způsoby architektonické a urbanistické organizace. BIG se sídlem v Kodani a New Yorku vedou partneři Bjarke Ingels, Andreas Klok Pedersen, Finn Nørkjær, David Zahle, Jakob Lange, Thomas Christoffersen a vedoucí společníci Sheela Maini Sogaard a Kai-Uwe Bergmann. V naší práci se snažíme přesunout pozornost od drobných detailů k „BIG picture“.

  • Ateliér: BIG
  • Země: Švýcarsko
  • Město: Basilej
  • Datum projektu: 2011
  • Užitná plocha: 25 000.00m2

Klíčová slova:

BIG rekonstrukce soutěž

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři