Architektura / bytové domy

Bytový komplex v symbióze i kontrastu s přírodou

Obytný soubor Chilestieg ve švýcarském městě Rümlang se všemi svými částmi vztahuje k přírodě. Dělá to ale různými a až paradoxními způsoby. Díky svému urbanistickému provedení a nápadité zahradní architektuře splývá s okolím i přírodou a téměř vypadá, jako kdyby zde stál odjakživa. Samotné architektonické provedení budov ale tuto symbiózu záměrně rozrušuje a k okolí se staví v přímém kontrastu, čelem. I zde však rozpoznáváme symboliku přírodního světa, tentokrát minerálů: fasádami totiž bytové domy připomínají krystaly. Nejdůležitější ale nakonec bude, že přes všechno napětí a dialog mezi umělým a přírodním zde Baumschlager Eberle Architekten vytvořili příjemné bydlení.

Tomáš Čech , 30. 3. 2017

Do poměrně řídké zástavby nevelkého města poblíž Zurichu architekti umístili tři identické šestiúhelníkové objekty, které svým půdorysem připomínají krystaly. Jejich vzájemné posunutí a pootočení mezi nimi vytváří nepatrný dvůr, ten však vůči okolí zůstává otevřený. Projekt se přizpůsobuje hustotě okolí, takže mezi domy jsou ponechány větší vzdálenosti. Celek díky tomu působí volným dojmem.

Zeleň prostupuje celým komplexem, uprostřed souboru jsou vysazeny různě vysoké rostliny od květin přes keře až po stromy. Jejich uspořádání vytváří jemné přírodní hranice mezi veřejnými a poloveřejnými prostory. Vzrostlé stromy po obvodu pozemku jej částečně oddělují od okolí a vytváří iluzi, že zde domy stojí mnohem déle, než je tomu ve skutečnosti.

Z urbanistického hlediska je splynutí projektu s přírodou a okolím intenzivní a nenápadné, autoři je využili ve prospěch kvality bydlení. Estetika objektů však pracuje s přesně opačným efektem. Ostrý půdorys šestiúhelníku je umocněn volbou materiálu fasády. Tu tvoří pozinkované kovové pláty, které svými výraznými hranami asociují krystalické struktury. Spáry mezi nimi jsou záměrně ponechány širší a rastr je narušen drobnými nepravidelnostmi, tak aby jeho efekt vynikl. Povrch byl ponechán v surovém stavu a jednotlivé drobně se lišící textury rozehrávají hru jemných nuancí. Půdorysy jednotlivých bytů kombinují švýcarskou přísnost s velkorysostí. Tří a čtyřpokojové byty jsou vždy vybaveny prostornou lodžií, jednotky umístěné v přízemí pak i vlastní soukromou zahrádkou.

Projekty kanceláře Baumschlager Eberle jsou svou ukázněností a řádem proslulé. Ateliér staví domy, které dokáží vytvářet kvalitní masu města bez toho, aby budily přílišný rozruch. Obytný soubor Chilestieg se však z této charakteristiky mírně vymyká. Svému prostředí se zároveň přizpůsobuje i s ním kontrastuje, v jeho vzhledu lze nalézt nepravidelnosti, které ve vztahu k ostatní tvorbě studia působí až jako provokace. Soubor dokáže být jako celek prostým a nenápadným, a zároveň i neobyčejným.

  • Autoři: Thies Böke
  • Ateliér: Baumschlager Eberle
  • Země: Švýcarsko
  • Město: Rümlang
  • Datum projektu: 2011
  • Realizace: 2014
  • Užitná plocha: 4 300.00m2
  • Zastavěná plocha: 1 600.00m2
  • Plocha pozemku: 6 500.00m2
  • Poznámka: foto © Eduard Hueber Arch Photo Inc.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři