Architektura / bytové domy

Bytový soubor v centru Varšavy zvýrazňuje obklad z mědi a cortenu

V centrální varšavské čtvrti Powiśle nedaleko břehu Visly vznikla nová rezidence SBM Torwar podle návrhu místního studia Kuryłowicz & Associates. Celý komplex se skládá ze tří obytných budov a víceúčelového objektu, které svým výškovým řešením navazují na stávající okolní zástavbu. Po vizuální stránce domy zvýražnuje obklad fasád a další prvky z měděných a ecelových plechů.

EARCH.CZ , 28. 1. 2019

Rezidenční budovy s podzemním parkovištěm a maloobchodními prostory se nacházejí v hustě zastavěné obytné oblasti ve varšavské čtvrti Powiśle. Komplex se skládá ze 4 budov pojmenovaných jednoduše A, B, C a D a nabízí celkem 83 bytů. Budova C pak kromě bytů disponuje také obchodními plochami v parteru, což zaručuje pestrou nabídku služeb pro místní obyvatele. Čtvrtá rohová budova D pak kromě prodejen obsahuje také administrativní prostory. Místo pro parkování automobilů nových obyvatel pak v rámci komplexu zajišťuje podzemní parkoviště

Vzhledem k tomu, že se budovy se nacházejí v centru města nedaleko nábřeží řeky Visla a stávající parkové vegetace, věnovali architekti z varšavské kanceláře Kuryłowicz & Associates velkou pozornost architektonické i urbanistické stránce objektu - použité materiály odkazují na staré budovy v centru města, tvar a velikost budov se pak přizpůsobuje okolní zástavbě.

Foto: EARCH

Fasádu budov A a B proto pokrývá obklad z béžového vápence, nižší část domů pak tvoří klasická omítka. Budova C získala "smíšenou" povrchovou úpravu - omítku zde totiž doplňuje obložení z měděných plechů. Měď architekti použili i na budovách A a B, kde tvoří perforované exteriérové žaluzie pro velkorysá francouzská okna. Žaluzie tak nemají pouze funkci určitých "slunečníků", ale zároveň pomáhají jako akustický izolant. 

Výška obchodní a kancelářské budovy D odpovídá výšce stávajících přilehlých budov. Její fragmentovaná forma pokrytá odolnými ocelovými plechy Corten s charakteristickým zkorodovaným povrchem na jedné straně odpovídá organizovanému průčelí stávajících domů na ulici Ludna, na druhé straně signalizuje její spojení s novější stavbou, jejíž povrch pak tvoří lesklé měděné plechy v podobném odstínu.

Foto: EARCH

Foto: EARCH

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 28. 1. 2019
  • zdroj: * Středisko mědi

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři