Víkendové útočiště se skládá ze dvou objektů. Chaty a sauny. Foto: Simona Horáková, not.at.all.office
Architektura / rekreační objekty

Chata u vinice a řeky s letním kinem a saunou. Esence současného víkendového chataření

Chata s dalekými výhledy a s fasádou z opalovaných prken je provoněná dřevem a přírodní kosmetikou. Navštívili jsme ji, abychom vyzkoušeli tohle setkání přírody, stylu a útulnosti.

Viktorie Majoberová , 26. 11. 2024

Projíždíme dlouhou vinicí a mé oko netrpělivě vyhlíží černá vrata. Dostali jsme instrukce od majitelů, že za nimi se ukrývá Veritas. Malá víkendová útulna, chatička aneb „cabin porn“, jak se též říká až nemravně estetickým chatám a útulnám v odlehlých lokalitách.

Otevíráme vrata a vcházíme na zahradu. Před námi jsou „zády otočené“ dvě černé hmoty. Slepé fasády dělají chatu z příchozí strany nenápadnou, zatímco směrem do údolí se otevírá několika okny. V dálce vidíme na Labe, pole, vinice i železnici. Mezi padajícím listím a mrholením si hned prohlédnu vybavení zahrady. Máme tu ohniště, plátno na letní kino, houpací síť a malou plechovou vanu s ledovou vodou.

Foto: Otočením červeného kohoutu se při saunování schladíte v nevšední venkovní sprše – voda protéká podlahou z pororoštu rovnou do zahrady.

Samotná chata jsou vlastně dvě stavby – chata a sauna. Spojuje je přesahující střecha, pod kterou vznikla zastřešená terasa, která nabízí skvělý prostorový zážitek, výhledy, ale vytváří i venkovní krytý komunikační i pobytový meziprostor.

Voňavo a útulno

A teď už do chaty. Interiér chaty je malý a jednoduše uspořádaný. Ze zastřešené terasy vstupujete skrze masivní kovové dveře přímo do obývacího pokoje. Po pravé ruce lemuje celou zeď nerezová kuchyňská linka s vybavením, o kterém se sázavským chatařům může jen zdát. Nad kuchyňskou linkou je zasazené dlouhé okno, které přes celou zeď rámuje výhled na Labe.

Foto: Obývací pokoj dále pokračuje do dvou místností. Nalevo je koupelna a napravo ložnice.

Na levé straně najdete dlouhou dřevěnou lavici. Je pohodlná a především praktická, nachází se v ní veliký úložný prostor. U lavice samozřejmě stojí jídelní stůl, nad kterým je na zdi zavěšená zelená tapiserie od Marie Tučkové. Ruční práce české umělkyně perfektně zjemňuje nerez kuchyni, která jinak vládne celému pokoji.

Obývací pokoj dále pokračuje do dvou místností. V té první je ložnice, ve které se bez problému zaspí čas snídaně. Je skromně zařízená. Najdete tu jen červenou kovovou postel, která společně s popelínovým bavlněným povlečením rozbíjí jinak minimalistické a neutrální barvy interiéru. Také je příjemně světlá, prosvětlují ji dvě okna, která opět rámují výhled do okolí. Nad hlavou je navíc ukryté překvapení – kino v posteli. Majitelé sem pořídili malou promítačku, kterou si můžete promítat filmy přímo z postele na rolovací plátno na protější zdi.

Foto: Spáry mezi kachličkama v koupelně mají různé barvy. Zelenou a červenou. To hezky ladí s barevností okolních pokojů. 

Vedle ložnice se nachází koupelna. Na první pohled je „jen“ bílá, na pohled druhý si všimnete barevných spár mezi kachličkami – a to má charisma. V otevřeném sprchovém koutu mají červenou barvu. V odstínu, který ladí s vedlejší postelí a povlečením v ložnici. V přední části koupelny, kde se nachází umyvadlo a toaleta, jsou spáry světle zelené. Ty zase propojují místnost s tapisérií obývacího pokoje. V koupelně na vás čeká přírodní kosmetika od slovenské značky Malinna. I to je další z detailů, který prozrazuje, že si autorka a majitelé dali záležet i na každé drobnosti. I na tom jaká vůně se rozšíří malým prostorem po tom, co si hosté umyjí ruce.

V chatě hraje důležitou roli také osvětlení – jsou tu drobná lokální svítidla s biodynamickými žárovkami, které je možné natáčet a přepínat dle konkrétní potřeby a času. Večer se navíc rozsvítí venkovní světla na fasádě, která osvětlují zastřešenou terasu. Vytváří to moc příjemnou atmosféru. 

„Chata vznikala v mnoha ohledech tak trochu svépomocí. V procesu byl klíčový vlastní autorský a investorský přístup k realizaci, což vedlo nejen k částečně svépomocné výstavbě, ale i výrobě originálních vypínačů, vnitřního stínění, venkovních světel, okapů nebo sprchové hlavy,“ říká o projektu architektka Magdalena Havlová

Saunovat se za soumraku s vůní eukalyptu

Když se začne stmívat, dostanete chuť ukončit den ve finské sauně. Přes zastřešenou osvícenou terasu se dá přeběhnout v županu. Zapotíte se v obklopení páleného dřeva na dřevěné lavici. Jsou dvě možnosti, kde se ochladit, až pot a horko nebude snesitelný. Ta první je přímo na terase.  Otočením červeného kohoutu se schladíte v nevšední venkovní sprše – voda protéká podlahou z pororoštu rovnou do zahrady. Ale odvážní se samozřejmě můžou ponořit do venkovní plechové vany.

Foto: Nejhezčí je saunovat se v pozdním odpoledni. To do sauny krásně dopadají paprsky slunce.

A jak je to s konstrukcí?

Dva objekty jsou založeny na dřevěných kůlech, díky čemuž je celý prostor pod stavbou provětrávaný. „Domy jsou řešeny jako difuzně otevřené dřevostavby s trámovým stropem, fasádami z opalovaných dřevěných prken dle japonské tradice a střechami z vlnitého plechu s výraznými okapy z ocelových profilů.“ říká architektka ze studia not at all office

Foto: Nerezová kuchyňská linka má vybavení, o kterém se sázavským chatařům může jen zdát.

Majitelé a autorka říkají, že projekt byl trochu manifestem toho, jak lze v současné době přistupovat ke stavění – jednoduše, úsporně a zároveň udržitelně, kvalitně a esteticky. Svůj postoj se snažili propsat do celé chaty, např. i sháněním nábytku z druhé ruky. Po dvou dnech v chatě odjíždíme odpočatí a nabití uvolněnou atmosférou, která na vás dýchá z každého rohu této víkendové útulny.

  • Autoři: Magdalena Havlová
  • Ateliér: not at all office
  • Země: Česká republika
  • Nerezové atypy: Bers Metal
  • Dřevěná okna: Caroli
  • Podlaha: Forbo Flooring Systems
  • Obklady: RAKO

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři