Architektura / rodinné domy

Dům formulovaný čtverci

Rozvržení dispozic rodinného domu do půdorysných čtverců je dílem přísně racionálního řešení, kterému se klienti – mladý pár – rychle přizpůsobil. Stavba vlastního rodinného domku ho naštěstí finančně zatížila minimálně. Rozpočtem se vešli do dvou a půl milionu korun .

Tomáš Kodet , 7. 3. 2017

Okolí domu

Zděný domek se nachází v malé obci Velké Losenice na Vysočině, v blízkosti Žďáru nad Sázavou. Obec je vyhledávaným turistickým centrem, nachází se zde kostel z dvanáctého století a také kostnice ze století osmnáctého.

Historie vesnice je ale poznat i na návsi. V jejím středu je velký obecní rybník obklopený statky sedláků. Okolní zástavbu domu však tvoří generační domky se sedlovou střechou, které vznikly v 70., 80. a raných 90. letech minulého století. Tento koncept bydlení ale mnozí nenásledovali a tak ve dvou až třípodlažních domcích povětšinou bydlí pouze jedna generace. Stejně tak tomu je i u sousedního domku, který patří rodičům jednoho z páru. Bezprostřední okolí je obklopeno zahradami ostatních domů a vzrostlými stromy.

Architektonický návrh a dispozice

Idea architektonického návrhu spočívala v racionálním rozvoji čtverců. Ačkoli je dům objemově kvádrem, pravidelný čtyřstěn se podařilo promítnout alespoň do půdorysu. Rozměry hlavního obytného prostoru jsou tedy 7 x 7 metrů, jídelny a kuchyně 3,5 x 3,5 metrů a tak dále.

Pro architekty byla také důležitá komunikace interiéru s exteriérem. Při vstupu do vnitřního prostředí domu se vám naskytne výhled skrz celý dům na mladou švestku. Ve druhém patře je z chodby vidět podstatná část vesnice i s kostelem. Na zahradě domu je vytvořena pobytová část s krbem a pergolou.

Hlavní objemovou jednotkou je dvoupatrový kvádr, ke kterému je přidružena jednopodlažní garáž. Prostor mezi objekty je využíván jako kryté závětří, ze kterého se snadno dostanete do objektu. V přízemí stavby se nacházejí především komunikace a podstatnou část plochy tvoří i obslužná část domu – toaleta, spíž a technická místnost s plynovým kotlem. Z obytných místností zde najdeme pouze obývací pokoj, kuchyň a jídelnu. Druhé podlaží domu je určeno především pro spánek , nachází se zde ložnice a dva dětské pokoje. Výjimku ovšem tvoří pracovna, která je integrována ve skříni na chodbě.

Technické řešení projektu

Důraz byl kladen na jednoduchost provedení stavby, tak aby mohla být postavena vlastními silami a s minimálními náklady. Stavba je založena na betonových pasech, je zděná s kontaktním zateplením, stropy jsou železobetonové.

Pultová střecha se stala součástí architektonického řešení, krokve se díky nadkrokevní izolaci staly plnohodnotnou součástí interiéru. Nejsou ovšem jediným dřevěným prvkem, který je na očích, jsou jím také modřínová okna v přírodním odstínu.

Vytápění domu je zajištěno plynovým kondenzačním kotlem, který rozvádí horkou vodu do podlahového topení. Architekti ale mysleli i na dlouhodobou udržitelnost domu, dešťové vody ze střech jsou zachycovány do retenční nádrže a využívány k zavlažování zahrady.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři