Architektura / rodinné domy

Dům jako středozemní dvůr

Letošní cena Ludwiga Mies van der Rohe zná již svých 40 finalistů. Žádný z českých ateliérů se sice do užšího výběru neprobojoval, ale protože se taková spousta kvalitní architektury nemůže nechat ležet ladem, přinášíme na EARCH.CZ seriál s profily nominovaných staveb. První z nich je charakteristicky středozemní dům s vnitřním dvorem stojící v portugalském Oeiras od Pedro Domingos Arquitectos.

Pedro Domingos Arquitectos , 10. 2. 2017

Rodinný dům je exemplárním příkladem: slouží jako útočiště, jako místo k životu, k myšlení i k práci a zároveň schraňuje knihovnu a menší sbírku umění.

Prostory stavby organizuje vnitřní dvůr o rozměrech 11,5 x 11,5 x 5,75 metrů, kolem něhož se jeho rozmanité prostory rozkládají. Nádvoří tak funguje zároveň jako střed domu i jako krytá a chráněná venkovní místnost.

Provedení domu musí nutně reagovat na své nepříznivé okolí, definované přítomností kolejí a souborem nesourodých domů, které parcelu obklopují. Se dvorem stavba navazuje komunikaci prostřednictvím pomyslné stezky, jež spojuje společné prostory na jihu a východě s neveřejnými prostory na severu. Stezka sama potom sestává ze dvou 5 metrů vysokých místností, kuchyně, jídelny a knihovny. V severním koutu domu leží prostory ryze soukromého rázu, ložnice a koupelna

Prostor vnitřního dvora zachovává tradiční atmosféru středozemních nádvoří. Vymezuje, kam a odkud sahá intimita, světlo nebo stín. Součástí rozvržení dvora, obklopeného vysokými okrovými zdmi, jsou i nově osázené stromy. Přítomnost vodního povrchu celý prostor osvěžuje a nádvoří dodává efekt hudebnosti.

Centrální nádvoří je jediným autonomním místem, kde jsou jasně vymezené prostorové limity a hranice.

V celém domě se žije jako v jednotném prostoru bez dveří a jeho dílčí funkce definují spíše výšky, světlo, stín a vazba na volná místa.

Konstrukce domu je prostá a propracovaná, patrná je snaha o konstrukční a ekonomickou efektivitu. Proto zde nalézáme čistou betonovou konstrukci: vnitřní a vnější zdi tvoří jednolitá, probarvená hmota, stejně tak podlahy jsou z probarveného betonu; stropy zůstávají přiznaně betonové, sklo je napevno zapuštěno do rámů a dveře kovové, podlaha centrálního dvora potom jílová.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři