Architektura / rodinné domy

Dům na vodě v cembonitovém kabátě

To, že použití vláknocementových fasádních desek je vskutku všestranné, dokazuje realizace z desek Cembrit Cembonit na plovoucím domě v Praze na Vltavě. Fasádní desky mohou zdobit nejen průčelí administrativních budov, ale sluší jim i odraz na vodní hladině.

Karolína Řeháčková, Cembrit a. s. , 8. 4. 2015

Bydlení na vodě

Máte rádi vodu a toužíte být v její blízkosti ve dne i v noci? Není nic lehčího, než si postavit hausbót. A když se vám povede najít vhodné místo, máte to vodní cestou do centra Prahy jen pár minut.

Oproti standardním hausbótům je tento plovoucí dům komfortní především svou výškou 260 cm s klasickou třípokojovou dispozicí a rozměry 12,5 x 6 m. Obytnou plochu rozšiřuje prostorná terasa využívaná obzvláště v letních měsících.

Konstrukce a architektura

Hausbót je vlastně dřevostavba z lehkých sendvičových panelů ze stavebního systému K – KONTROL (stavěla se z nich dokonce polární stanice pro výzkumníky v Antarktidě). Panely tvoří dvě OSB desky s izolační náplní ze stabilizovaného samozhášivého polystyrenu EPS.

Stavba je umístěna na ocelových plovácích o tloušťce 5 mm.

Základní přízemní kvádrová hmota není výrazně prostorově členěna a její jednolitou fasádu tvoří vláknocementové desky Cembrit Cembonit na dřevěném roštu. Jasný pravidelný rastr fasádních desek podtrhuje jednoduchou geometrii celého objektu. A když už jsme mezi loděmi, tak jakou jinou barvu použít, než tradiční bílou? Při pohledu na blyštící se vodní hladinu není pochyb ani o výběru konkrétního typu desek – Cembrit Cembonit Pearl. Vláknocement, který je základem fasádních desek, je navíc vůči vodě odolnější než dřevo, takže ve spodních částech domu-lodi byl použit právě tento materiál. Navíc jsou tyto desky opatřeny ochrannou hydrofobizující vrstvou pro minimalizaci nasákavosti, což obzvláště v tomto prostředí prodlužuje jejich trvanlivost.

Bílé plochy fasády efektně doplňují části s dřevěným obkladem. Dokonalý kontakt s vodou i vzdálenějším okolím zajišťují okna s velkoplošným zasklením.

Kvůli charakteristickému vzhledu fasády přezdívají majitelé svému domu ‚krabička od sirek‘.

Interiér

Dispozičně se jedná o tradiční 3+kk, kde hlavní prostor představuje obývací pokoj s kuchyňským koutem, v letních měsících rozšířitelný o terasu, s níž je díky velkorysým plochám zasklení opticky propojen. Interiér je navržen v souladu s vnějším vzhledem stavby. Převládají světlé odstíny, ve kterých jsou kombinovány bílé stěny i část nábytku spolu se světlým dekorem dřeva, doplněné barevnými akcenty - spojujícím prvkem jednotlivých místností je optimistická oranžová. Ani v interiéru nezapomeneme, že jsme na lodi. Typický ‚lodní‘ charakter dotvářejí některé detaily – kruhové průzory na dveřích, kruhová zrcadla v koupelně či nástěnné poličky. Tyto prvky nejsou použity kýčovitě, ale naopak uměřeně a vtipně.

Život na lodi

Rok užívání ukázal, že počáteční důkladné samostudium se majitelům vyplatilo. Díky promyšlenému návrhu například přežily nádrže s odpadní vodou svou první zimu, neboť při návrhu nebylo zapomenuto na jejich vyhřívání. Rovněž kvalitní materiály i technická řešení přispěly k pohodovému provozu tohoto plovoucího domu. Velké prosklené plochy nijak nezvyšují tepelné ztráty objektu, neboť jsou použita hliníková okna s trojskly. Kotel na pelety spolu s podlahovým vytápěním se tudíž uplatní až při teplotách kolem bodu mrazu.

Majitelé mají v plánu ještě další vylepšení – např. na pochozí střeše by měly být do budoucna umístěny solární panely na ohřev teplé vody.

Hausbót, který byl tak trochu snem, mladé rodině slouží již přes rok a majitelé si bydlení na vodě nemohou vynachválit. Oceňují zejména klid a pohodu, kterou jim netradiční bydlení nabízí.

 • Autoři: Veronika Zajíčková, František Zajíček, Jana Kalertová
 • Ateliér: COOP-ARCH
 • Země: Česká republika (Česko)
 • Stavebník: Jakub Hejna
 • Město: Praha
 • Ulice, číslo: Smíchovský přístav - areál Císařská louka
 • Suma: 4 200 000.00
 • Měna: CZK
 • Realizace: 2012
 • Užitná plocha: 84.00m2
 • Poznámka: Užitná plocha včetně terasy

Klíčová slova:

Cembrit Cembonit fasádní desky

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři