Architektura / občanské stavby

Fotografka Alexandra Timpau zachytila monumentální krásu Slovenského rozhlasu

Jedinečný solitér ve tvaru obrácené pyramidy dokresluje panorama slovenské metropole více než třicet let. Budovu Slovenského rozhlasu nevrhla v šedesátých letech trojice architektů, kteří ve svém projektu uplatnili výraznou expresivitu typickou pro architekturu šedesátých let. Stavbu zapsanou od minulého roku na seznam národních kulturních památek si můžete virtuálně prohlédnout na fotografiích Alexandry Timpau, jíž se podařilo zachytit monumentální krásu budovy.

Tereza Hůrská , 27. 2. 2019

Svým jedinečným expresivním řešením patří budova Slovenského rozhlasu v centru Bratislavy k příkladným ukázkám architektury šedesátých let minulého století. Svým unikátním tvarem obrácené pyramidy se budova výrazně propisuje do tváře městského panorama a patří tak mezi nejznámější stavby Bratislavy. Její nezpochybnitelné architektonické hodnoty ocenil také Památkový úřad Slovenské republiky, který stavbu v únoru 2018 prohlásil Národní kulturní památkou.

Podoba budovy Slovenského rozhlasu vzešla z architektonické soutěže, jež byla vyhlášena v letech 1963 – 1964. Projekt architektonického tria – Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling – se tehdy sice umístil až na třetím místě, vzhledem k tehdy vysoké poptávce po výrazné architektuře se však realizace dočkal právě tento návrh. Novátorské provedení zavěšené ocelové konstrukce, nové technologie, neobvyklý tvar – to vše dohromady představovalo stavební vyzvu, která odpovídala tehdejší uvolněné atmosféře šedesátých let.

Budova Slovenského rozhlasu v Bratislavě © Alexandra Timpau

Náročná stavby, při níž se některé z použitých technologických procesů teprve formovaly, byla dokončena až začátkem osmdesátých let a slovenský rozhlas zde své prví zkušební vysílání mohl uskutečnit až v roce 1984. Pod osmdesáti metrovou hmotou pyramidy se nachází prostorný koncertní sál sloužící jako nahrávací studio pro velká hudební tělesa nebo také jako zázemí kulturním hudebním akcím. Díky kvalitnímu technickému provedení disponuje sál jedinečnou akustikou a odhlučněním od rušného provozu města.

Kromě „obrácené pyramidy“ se památkové ochrany v Bratislavě dočkal také další výrazný objekt ze šedesátých let – most Slovenského národního povstání s legendární restaurací UFO. Prohlášení stavby za Národní kulturní památku je zároveň odrazovým můstek k plánovaným rekonstrukcím objektu. Památková ochrana obou bratislavských staveb však představuje v kontextu ochrany architektonických děl druhé poloviny 20. století výjimku – o přežití totiž u nás i na Slovensku v současné době bojuje řada dalších jedinečných projektů. 

Budova Slovenského rozhlasu v Bratislavě © Alexandra Timpau

Foto: eArch
Budova Slovenského rozhlasu v Bratislavě © Alexandra Timpau

Klíčová slova:

fotografie

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři