Architektura / rekreační objekty

Jak ochránit Floridu před tsunami?

Na to se snažil nalézt řešení jeden z projektů mladých architektů v rámci soutěže Holcim Awards – Next Generation. Inovativní projekt na ochranu pobřeží před přírodními katastrofami zajistil autorům první místo ve své kategorii.

Kristýna Šilhánová , 4. 10. 2013

Projekt se zaměřuje na možnost posílení přirozených mangrovových lesů podél pobřeží. Tím posiluje přirozenou možnost ochrany příbřežních lokalit a sídel proti hrozbám tsunami. Toto téma se stává celosvětovým problémem, který ohrožuje i velká města jako například Miami na Floridě. To bylo proto použito pro případovou studii.

Projekt potvrzuje výrazně vyšší možnost ztlumení a rozložení energie přílivových vln pomocí přírodních struktur a rostlin ve srovnání s kolmou zdí protipovodňových bariér. Autoři se rozhodli využít struktury kořenů mangrovníků pro zlepšení vlastností bariér. Zároveň je do oblasti vrácena původní vegetace, což pomáhá zlepšit nejen ochrannou funkci bariér, ale i celý pobřežní ekosystém.

Posílená mangrovová bariéra (The Reinforced Mangrove Protective Infrastructure  ) slouží v první řadě jako základ pro výsadbu mangrovových sazenic a jejich ochranu během růstu. Celá struktura navíc doplňuje ochrannou funkci stromů proti vlnám. Nově vzniklé prostředí vytváří útočiště pro mořské živočichy i rostliny. Jedním z mnoha dalších pozitiv celého projektu je, že pomáhá přirozeně čistit odpadní vody z městských aglomerací.

Výhodou celého projektu je možnost jeho globálního použití. Mangrovové háje jsou běžné po celém světě a jsou známé jako jeden z nejrozmanitějších biotopů. Kořeny poskytují ochranu množství vodních i stromových živočichů. Zároveň se jejich počet snižuje rychleji než počet deštných pralesů. Proto je důležitá jejich ochrana. Využití mangrovových stromů k ochraně lidských sídel může napomoci všeobecnému zájmu o jejich vysazování a ochranu. Spojují se tak dvě podmínky důležité pro environmentální navrhování – přínos pro lidi a jejich sídla a ochrana přirozených biotopů. Další informace o soutěži

Holcim Awards najdete ZDE, nebo na Facebooku.

Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách Holcim Awards.

  • Autoři: Keith Van de Riet
  • Země: Spojené státy americké
  • Město: Miami
  • Datum projektu: 2011
  • Realizace: 2012

Klíčová slova:

Holcim Awards

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři