Architektura / občanské stavby

Krásná nová hudebně dramatická laboratoř JAMU

Na podzim roku 2012 byl v Brně dokončen svým způsobem unikátní projekt – stavba nového divadla brněnské Janáčkovy akademie múzických umění s názvem „Divadlo na Orlí“.

EARCH.CZ , 10. 4. 2013

Architektonicky atraktivní projekt ateliérů Archteam a RadaArchitekti i výsledná realizace plně naplňují představy o současné moderní architektuře, jež je srovnatelná se zahraniční produkcí.

Laboratoř JAMU vyvolala silné kontroverze

Tak jako celá řada jiných novostaveb, umístěných do historické části města, i Divadlo na Orlí vyvolalo mezi obyvateli Brna silnou kontroverzi. Dá se říci, že plán postavit v centru Brna novou moderní budovu vyvolal znatelnou vlnu nevole. I proto je třeba s uznáním poděkovat těm, kteří se nenechali strhnout krátkodobým veřejným odmítnutím a umožnili vznik budovy, která nevznikla žádným ošizením nebo laciným řešením.

Architekti z ateliéru Archteam navrhli celkově jednoduchý koncept a dostáli tak tvrzení, že v jednoduchosti je síla i krása. Nová hudebně dramatická laboratoř je stavba, která do historického prostředí přináší novou kvalitu, nové technologie i novou eleganci a nebojí se to přiznat. Je to budova, která láká kolemjdoucí vstoupit dovnitř.

Hravost a jednoduchost je inspirativní

Nová budova JAMU měla splnit několik cílů – nabídnout skvělou moderní architekturu, která historické centrum citlivě a elegantně obohatí, vybudovat budovu moderními technologiemi a v neposlední řadě vytvořit prostor, který bude sloužit svému účelu – umělecké tvorbě studentů JAMU. Nutno podotknout, že všechny tyto vlastnosti Hudebně dramatická laboratoř naplňuje.

Interiér divadla je stejně působivý, jako když stojíte před budovou a zaujatě se na ni díváte. Již interiér vstupní haly vás pohltí. Exkluzivitu prostoru podtrhují vedle prosklené výtahové šachty a pásového okna v patře třeba i vtipný lineární světelný proužek ve stěnách. Použití výrazné červené barvy paradoxně interiér uklidňuje a dává mu jasný a silný výraz. S bílou dominantní a krásnou podlahou, která je řešena novou technologií – systémem SikaDecor®, získává interiér kompaktní ladnost.

Hlavní předností této působivé podlahy je z technického hlediska její absolutní rovnost a bezešvý povrch, který je zároveň vodoodpudivý a vysoce odolný proti otěru a znečištění. Navíc v případě menšího poškození je možné tento povrch přelakovat či přebrousit. Další z výhod je výběr z mnoha barevných odstínů, který systém SikaDecor® nabízí.

Nová budova JAMU celkově dokazuje, že moderní, kvalitní a citlivá architektura může být zásadním přínosem nejen pro uživatele budovy, ale obecně pro obyvatele a návštěvníky historických center měst. Architektonické řešení Archteamu je příkladem, že i přes počáteční nevoli obyvatel Brna budova skvěle zapadá do okolí. Brno se tak může pyšnit nejen zakonzervovanou krásou, ale krásnou mladou architekturou, která dokáže citlivě komunikovat se svými o mnoho let staršími sousedy. Divadlo na Orlí dává naději, že kvalitní moderní architektura má své místo i tam, kde by si to mnozí na první pohled nedokázali představit.

O produktech Sika se více dozvíte na stránkách výrobce. Lité podlahy SikaDecor® použité v architektuře pak můžete zhlédnout na nové architektonické sociální síti ARCHICAKES.

Klíčová slova:

divadlo Brno laboratoř ARCHTEAM

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři