Architektura / rodinné domy

Mezi zdmi industriální budovy v Belgii vznikl rodinný dům se studiem a dílnou

Historický objekt bývalé kovárny a truhlářství v belgickém Gentu prošel před několika lety pozoruhodnou proměnou na neobvykle řešený rodinný dům se studiem, velkým prostorem pro zábavu i práci a soukromou zahradou. Návrh lokálního architektonického studia NU architectuuratelier vyniká prací s použitými materiály a především prostorovou organizací jednotlivých částí budovy.

EARCH.CZ , 5. 6. 2019

Projekt přestavby bývalé kovárny a truhlářství spočívá ve vytvoření třech hlavních prostorů-objektů: jižně orientovaného domu, velkého víceúčelového zastřešeného prostoru a soukromé zahrady. Samotný rodinný dům přitom stojí uprostřed zdí industriálního objektu a dělí tak pozemek na dvě poloviny. Architekti do projektu začlenili některé původní prvky, jako například části střech nebo betonových podlah.

Foto: eArch

Dům představuje racionální dřevěná a ocelová konstrukce, která jasně přiznává použité materiály. Do domu se vstupuje přes velkorysý zastřešený prostor sloužící jako herna dětí, dílna a technické zázemí. Pod původní střechu architekti vložili tři ocelové kontejnery – jeden z nich slouží jako sklad, další dva propojené kontejnery pak tvoří kolmý vstup do domu. Kontejnery zároveň podpírají památkově chráněné cihlové průčelí.

Foto: eArch

Dům je koncipován jako „průhledný filtr“ mezi hernou a zahradou. V létě lze velké části objektu otevřít a odstranit tak vizuální bariéry mezi zadní zahradou a zastřešeným prostorem. Konstrukci domu tvoří přiznané štíhlé bílé sloupy z oceli, které nesou dřevěné izolované stěny. V přízemí pak najdeme kuchyň ze zelené překližky, mosazi a betonu, kterou od obýváku odděluje centrální krb. Schodiště do podlaží je zpracováno z tmavé dubové dýhy a slouží zároveň jako knihovna.

Studio NU architectuuratelier bude společně s předním belgickým architektem Xaveerem De Geyterem 6. června v pražském prostoru CAMP hostem posledního přednáškového večera jarního cyklu Belgická inspirace spolku Kruh.

Foto: eArch

Foto: eArch

Klíčová slova:

Belgie přestavba

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři