Architektura / rekreační objekty

Moderní anglická farma oslavuje estetiku a historii zemědělských stavení

Moderní farma od studia Ann Nisbet vzdává hold estetice a historii zemědělských stavení v Severním Ayrshiru. Elevace, na které je farma umístěna, umožňuje dlouhé výhledy do zemědělsky kultivovaného okolí. Celé stavení se skládá z několika oddělených prostor, což přesně reflektuje způsob, jakým tu byla stavení vyvíjena a rozšiřována v několika minulých desetiletích.

EARCH.CZ , 3. 10. 2017

Na větrné straně pozemku je budova šetrně uzpůsobena tak, aby vytvářela chráněné útočiště. To také dalo za vznik jedinečné příchodové části pozemku: příchozí musí podniknout dlouhou cestu do kopce, ze kterého si ovšem může užít výhled na oblohu nad sebou, až nakonec dojdou ke vstupnímu dvoru. Jedná se o efektivní kompozici, která úspěšně pojí všechny podstatné charakteristiky tohoto místa.

Do celku totiž vkládá rozměry široké okolní krajiny a zároveň neopomíná nutnou intimitu budovy a stavení uvnitř. Obytné části, tedy obývací pokoje a soukromé ložnice jsou umístěny ve dvoupodlažní budově, kde je i ložnice majitele stavení. Krom této části je v objektu ještě jednopodlažní budova, kde najdeme další dvě ložnice. Celý shluk několika obytných budov ze tří stran obchází dvůr, který je na východní straně pozemku. Na jihozápadě se nachází krytá terasa.

Vnější plášť ze zinku odráží světlo a nebe, které si tak dokáže obrazově s budovou působivě hrát. Jde o současné a velmi kontextuální stavení, které je v totálním souladu s životem v dané lokalitě. Ateliér podnikl před začátkem své práce pečlivý a rozsáhlý průzkum okolí - výsledkem je unikátní stavba v Severním Ayrshiru, která s citem vstupuje a patří do této krajiny.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 3. 10. 2017
  • zdroj: * RIBA Awards

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři