Architektura / rodinné domy

Modulární chata s výhledem na Alpy

Moderní chata a zároveň útočiště pro únik z civilizovaného světa dokonale zapadá do okolní krajiny. Zastavte se a vychutnejte si ničím nerušený výhled na zasněžené vrcholky australských Alp.

EARCH.CZ , 9. 12. 2014

Tato ojedinělá stavba se nachází na rozlehlém pozemku na jižním břehu řeky Murray u městečka Tintaldra přibližně 100 km jižně od australského města Albury a slouží jako „základna“ pro klienta, který žije za mořem. Domek nebo, chcete-li, chatka, mu poskytuje útočiště stranou civilizace a současně mu umožňuje trávit příjemné chvíle v důvěrně známém prostředí, díky němuž může pozorovat okolní krajinu a vážit si překrásné přírody.

Tento nevelký, ale současně jedinečný projekt svými požadavky vyústil v malou jednomodulovou chatku, vybudovanou zcela mimo veškeré inženýrské sítě. Současně bylo zásadní, aby se chatka dala dobře udržovat v dlouhých obdobích, kdy zůstane během roku neobydlená. Názory na vnější opláštění prošly určitým vývojem a nakonec byl zvolen již použitý materiál vlnitého plechu, díky němuž se chatka podobá jakési chýši nebo kůlně. Vnější opláštění je tedy tvořeno základní vrstvou nových hliníkovo-zinkových panelů a jako konečná vrstva je použito hliníkovo-zinkové opláštění z recyklovaných panelů se záměrem vzbudit dojem, že chatka už tu stojí snad od nepaměti.

Díváte-li se od silnice, zapadá chatka do krajiny, a to především proto, že vypadá stejně jako celá řada podobných chatek, salaší či „seníků“ roztroušených zde po krajině, a jeví se vám jako drobný prvek na pozadí hlavního hřebene zasněžených australských Alp v dáli.

Uspořádání interiéru je v ostrém kontrastu se snad až přílišnou jednoduchostí a zdánlivou vnější opotřebovaností stavby. Převládají zde čisté linie a moderní vybavení i zařízení, přestože i zde uvnitř se na interiéru odráží okolní krajina, a to například v podobě přírodní prkenné podlahy, dřevěné terasy kolem chatky a krbových kamen, která lákají k posezení.

Chatka, která je svou dispozicí vpravdě minimalistická, však poskytuje veškeré k životu nezbytné vymoženosti, jako je velká hlavní ložnice, koupelna a skromný obytný prostor s kuchyňským i jídelním koutem. Solární panely, septik a nádrž na dešťovou vodu umožňují celoroční provoz a současně jen minimálně zatěžují životní prostředí.

  • Ateliér: MODSCAPE.
  • Země: Austrálie
  • Město: Tintaldra

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři