Architektura / rodinné domy

Modulární rodinný dům s terasou

Modulární stavby získávají čím dál více na popularitě. Důkazem je i tento rodinný dům s dispozicí 3+kk.

Lukáš Peták , 7. 4. 2014

Umístění stavby

Modulární rodinný dům je realizovaný na parcele v Praze – Letňanech. Pozemek, na němž je stavba umístěna, je rovinný a přístupný z jižní hrany parcely jak pro pěší, tak pro motorová vozidla. Příjezd na pozemek pak dále pokračuje zpevněnou plochou až k domu tvořící nekrytá stání pro dvě osobní vozidla.

Vzhledem k příbuzenským vztahům s majiteli přilehlých pozemků nebude realizován plot po celém obvodu parcely. Severně od navrhované stavby je stávající zděný dvoupodlažní rodinný dům s valbovou střechou, západně se pak nachází spojená zahrada. Oplocení pozemku na jižní strany je stávající zděné s výplněmi z dřevěných latí. Možnost přístupu zajišťuje nově vybudována vjezdová/vstupní brána šířky 3,9 m.

Architektonické řešení

Objekt tvoří jednoduchou hmotu podlouhlého kvádru, z níž na jižní straně vybíhá kryté zastřešení vstupu a na západní straně krytá terasa. Podlouhlý tvar objektu byl předznamenán umístěním domu na relativně úzké parcele. Terasa koresponduje s okny obytných místností, které jsou také orientovány směrem na západ, kde je situována zahrada pozemku a kde se předpokládá největší množství společných rodinných venkovních aktivit.

Dům je řešen jako dvojtrakt s dispozicí 3+kk. Ze zádveří je přístup do technické místnosti a do centrální podélné chodby, přimykající se k východní obvodové stěně. Z této chodby je bokem přístupná ložnice rodičů, pokoj dítěte a oddělené místnosti koupelny a WC. Chodba je zakončena vstupem do největšího prostoru, kterým je obývací pokoj s kuchyňským koutem. Z ložnice a z obývacího prostoru se vstupuje na západně orientovanou terasu, ze které je přístupná zahrada.

Plocha zastavěná domem na pozemku (bez teras) je 89,6 m2, celková užitná plocha interiéru domu je 74,1 m2. Finální povrchovou úpravou fasády je omítka bílé barvy. Okna jsou navržena kontrastně v odstínu barvy šedé. Zastřešení terasy a vstupu je navrženo jako ocelová rámová konstrukce šedé barvy s dřevěnou prkennou podlahou laděnou do hnědo-červena. Podhled a zároveň prvek chránící před povětrnostními podmínkami těchto konstrukcí je tvořen komůrkovou polykarbonátovou deskou.

Konstrukční řešení

Stavba je jednopodlažní, nepodsklepená s plochou střechou. Půdorys obdélníkového tvaru s rozměry 5,5 x 16 m je sestaven z 5 ks modulů, každý z nich o rozměrech 3,2 x 5,5 m. Výška modulů je cca 3,3 m.

Stavba je postavena z prefabrikovaného modulárního systému s prostorovou ocelovou nosnou konstrukcí. Obalové konstrukce stěn, podlahy a stropu jsou provedeny jako sendvičová konstrukce s výplní z minerální vlny. Objekt je založen pomocí technologie zemních vrutů. Konstrukce zastřešení terasy a vstupu je tvořena atypickou ocelovou konstrukcí sestavenou z ocelových sloupů a průvlaků.

Při výrobě modulové stavby byla většina stavebních prací, mimo přivedení inženýrských sítí do místa stavby, prováděna ve výrobní hale dodavatele a na pozemek byla přivezena téměř kompletně hotová. Na pozemku stavby pak moduly byly jeřábem osazeny na základy a objekt byl připojen na předem připravené inženýrské sítě. Proces výstavby tak minimálně zatížil své okolí, kde se v těsné blízkosti nacházejí rodinné domy.

Autor článku je doktorandem na katedře architektury FSv ČVUT. V rámci svého zaměření se zajímá o modulární stavby v ČR, jejich charakteristiky, užití a rozvoj. Pro napsání tohoto článku byly použity podklady získané při výzkumu podpořeném grantem studentské grantové soutěže ČVUT č. SGS13/026/OHK1/1T/11.

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři