Architektura / občanské stavby

Putovní galerie mobilní architektury „Sasanka“

Mobilní galerie architektury vznikla s cílem prezentovat široké veřejnosti myšlenku mobilní a modulární výstavby.

Lukáš Peták , 6. 2. 2012

Tento typ objektů je v Čechách vnímán stále velmi okrajově, přestože se jedná o systém nabízející široké spektrum způsobů využití a forem ztvárnění. V objektu galerie byla instalována putovní výstava nazvaná „Mobilní design a architektura 21. století“.

Výstava byla zaměřena na prezentaci pestré škály forem mobilní architektury tak, aby potlačila klišé ztotožňující tento typ staveb pouze se stavebními buňkami a přechodnými stavbami. Pozornost tak přitahovaly například výstavní panely s projekty a realizacemi amerických architektů OMD, Living Homes, LOT-EK a Zigloo, holandského ateliéru Spacebox, norských MMW či švýcarského studia Micro Compact Home. Po boku těchto zahraničních architektů zabývajících se mobilní architekturou byly prezentovány i práce českého ateliéru Cubespace.

Během roku 2010 si galerie přechodně našla své místo například na Masarykově náměstí v Ostravě, na výstavišti v Brně v rámci programu brněnského stavebního veletrhu, či byla součástí festivalu „Street for Art“ v Praze na Jižním městě. Galerie se svým umístěním nesnažila oslovit odbornou veřejnost. Naopak byla snaha ji co nejvíce přiblížit k obyčejným lidem v místech, kde dochází k jejich přirozené koncentraci.

Architektonická forma a konstrukční řešení

Jako výchozí konstrukční prvek pro objekt galerie byl zvolen symbol mobility – 20-ti stopý lodní kontejner. Kulatá okna různých velikostí byla použita pro vytvoření kontrastu ke strohému kubickému tvaru a pravidelnosti objektu. Fasáda je tvořena deskami z bílého plastu, připevněného nýty na cementotřískový podklad. Jako inspirace pro formu pojednání fasády, obalující kontejner, byla zvolena mořská sasanka se svými chapadly. Dle návrhu architekta byla vyrobena šablona pro tvar chapadla, ze šablony pak byly vylisovány dvě poloviny chapadla z bílého plastu, které byly svařeny k sobě a navařeny na kulatou přírubu. Na fasádě galerie bylo použito téměř 200 těchto ostnů, které byly dle návrhu nepravidelně rozmístěny na fasádních deskách a střeše galerie.

Celkově bylo na fasádu přišroubováno 30 desek, které musely být před transportem z fasády odebrány a umístěny dovnitř galerie, aby byly dodrženy standardní přepravní rozměry a aby nedošlo k eventuelnímu poškození fasády během transportu. Doba nastrojení a odstrojení fasády galerie tak ve dvou lidech trvala na každém z míst cca 2 hodiny.

  • Ateliér: CUBESPACE s.r.o.
  • Země: Česká republika
  • Suma: 450 000.00
  • Měna: CZK
  • Realizace: 2010
  • Zastavěná plocha: 14.77m2
  • Výrobek: ArchiCAD 17

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři