Architektura / bytové domy

Nad Bratislavou rostou bytové věže od slavného ateliéru Zaha Hadid Architects

V Bratislavě vyrůstá unikátní městský park, na jehož podobě se podílí řada renomovaných jmen jako Zaha Hadid Architects, londýnské studio Townshend či urbanista Igor Marko. Nový komplex nabídne vedle bytů, kancelářských a komerčních prostor i tisíce metrů čtverečních ploch pro sport a relaxaci, to vše zakomponované do nově vzniklé zvlněné krajiny. První etapa projektu Sky Park by měla být dokončena příští léto.

Karolína Řeháčková , 28. 11. 2019

Koncept nového parku

Nepřehlédnutelnou dominantou celého komplexu Sky Park jsou čtyři výškové budovy - identické obytné věže. Součástí projektu jsou i dvě kancelářské budovy a dále se počítá s komerčním využitím parteru věží. Areál nabídne svým uživatelům běžecké trasy, řadu sportovišť i dětských hřišť, výběh pro psy, vodní plochy či malé kavárny a obchody. Snahou autorů bylo navrhnout rozmanitý přírodní biotop kombinující rozsáhlé zelené plochy s okrasnými dřevinami a stromy se zahradami menšího měřítka.

Jurkovičova teplárna

Nový komplex obytných a komerčních budov vzniká v úzké vazbě na okolní město. Součástí souboru je také historická budova Jurkovičovy teplárny, která patří mezi slovenské národní kulturní památky. Teplárna nabídne po dokončení nový program – v industriální budově vzniknou co-workingové prostory s kavárnou a restaurací.

Sky park - Jurkovičova teplárnaFoto: eArch

Bytové domy Sky Park Residence

V současné době vznikají první tři ze čtyř věží navržených ateliérem Zaha Hadid Architects. Jedná se o tři identické věže s 31 nadzemními podlažími a výškou 104 m, které zahrnují téměř 800 bytů, 1100 parkovacích míst v podzemních podlažích a dále prostory pro občanskou vybavenost. Umístění a orientaci jednotlivých věží navrhli autoři tak, aby byty svým majitelům nabídly daleké výhledy na centrum města.

Statické a konstrukční řešení

Věže tvoří jeden dilatační celek s podzemní častí. Při návrhu založení proto bylo rozhodujícím požadavkem omezení nerovnoměrného sedání mezi výškovou častí a okolní podnoží, čehož autoři statického řešení dosáhli aplikací desko-pilotového základu. Pro bezprůvlakovou desku prvního podzemního podlaží pod parkem, zatíženou vrstvami substrátu, projektanti navrhli lokální zesílení dvojstupňovými hlavicemi.

Obytné věže mají zajímavý eliptický půdorys, který se od přízemí postupně rozšiřuje v příčném a podélném směru a následně od poloviny výšky po střechu se opět postupně zužuje. V parteru budov se uplatňuje otevřený sloupový skelet, který pak přes zesílené přechodové nosníky přechází do stěnového systému v obytných podlažích. Střecha budovy je ukončená ocelovou konstrukcí eliptického kupolovitého tvaru, jenž tvoří kostru horní části vnějšího skeletu fasády.

Sky park - obytné vežeFoto: eArch

Využití principu BIM

V rámci projektu budov Sky Park Residence uplatnil projektový tým společnosti Prodis princip BIM s centrálním prostorovým modelem, který umožňoval sdílení informací i průběžné zásahy ze strany architektů i statiků v reálném čase.

Analytické modely nosných konstrukcí byly zpracovány výpočtovým programem SCIA Engineer. Prostředí programu Allplan mělo v projektovém procesu nosné konstrukce nezastupitelnou úlohu především při tvorbě výkresů výztuže. Při samotném vyztužování projektanti ocenili mnohé jeho funkce jako modelování proměnných položek, obloukových prutů, vyztužování podél trasy a další. Při nespočetném množství tvarově komplikovaných detailů umožnilo prostředí Allplanu přehledné 3D zobrazení výztuže v bednění, díky kterému bylo možné efektivně řešit uspořádání výztuže bez vzniku kolize jednotlivých prutů.

Tento článek vznikl za podpory společnosti Allplan.

Společnost ALLPLAN je globálním poskytovatelem otevřených řešení pro Building Information Modeling (BIM) a již více než 50 let udává směr v digitalizaci stavebnictví. Společnost nabízí inovativní nástroje orientované na požadavky uživatelů pro plánování a výstavbu staveb a inspiruje své zákazníky v uskutečnění jejich vizí. ALLPLAN se sídlem v Mnichově je součástí Nemetschek Group. Více než 400 spolupracovníků na celém světě vytváří s nadšením úspěšný příběh.

  • Ateliér: Zaha Hadid Architects
  • Země: Slovensko
  • Zodpovědný projektant: GFI, a.s. ,
  • Město: Bratislava
  • Datum projektu: 2018
  • Realizace: 2019

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři