Architektura / občanské stavby

Nové kulturní centrum v Drážďanech vzniklo přestavbou objektu ze šedesátých let

Každý, kdo alespoň jednou navštívil Drážďany, musel narazit na výrazný modernistický kolos ze šedesátých let uprostřed historického centra. Poslední dobou jej zakrývalo lešení, to ale letos zjara definitivně zmizelo a návštěvníkům se otevřelo nové kulturní centrum města přezdívaného Florencie na Labi, jež v minulých stoletích patřilo mezi největší kulturní metropole Evropy.

Matěj Beránek , 4. 7. 2017

Drážďanský palác kultury se nachází v samém historickém srdci města. Nepatří tam podobně jako třeba obchodní dům Dyje na náměstí ve Znojmě. Ostrovy modernistické přísnosti uprostřed historické (historizující) zástavby ale přece jen mají něco do sebe – podobné kousky by v dnešní situaci byly nemyslitelné, nikdo by je nepovolil. Zatímco u nás si hodnotu podobných objektů stále ještě neuvědomujeme a pokud je rovnou nestrháváme, tak se k nim chováme přinejmenším necitlivě, v Drážďanech na to šli ukázkově. Roku 2009 vypsali mezinárodní architektonickou soutěž, kterou vyhrála slavná německá kancelář gmp Architekten a dnes mohou lákat návštěvníky na jedinečné kulturní zážitky v nových prostorách koncertního sálu.

Architekti přistoupili k rekonstrukci stavby ze šedesátých let bez přílišného sentimentu. Zatímco fasádu navrátili s přihlédnutím k dnešním energetickým nárokům téměř do původní podoby, interiér pojali jinak. Přestože je budova památkově chráněná, nemuselo se jít do „historického“ detailu – namísto restaurace interiérů architekti navrhli lehké otevřené prostory, které definuje především materiálová střídmost a autorský nábytek kanceláří architektů. Jedinou reminiscencí na původní vzhled interiérů je použití syté červené barvy textilií, která výrazně posiluje dojem z vnitřku a zachování několika dochovaných stropů.

Největším zásah představuje nová koncertní síň pro 1800 diváků. Přestavba původní dispozice se zaměřila především na zvýšení kapacity a také na zajištění perfektní akustiky, jež se podle ohlasů mimořádně vydařila. Architekti se při jejím návrhu snažili podle svých slov navázat dialog mezi tehdejší a současnou architekturou. Síň definuje centrálně umístěné pódium, kolem kterého se po obvodu šestiúhelníkového půdorysu zvedají terasy sedadel. Samotná kompozice pak vyvolává velmi dynamickou atmosféru celého prostoru.

Do dispozic objektu Kulturpalast se nově nastěhovalo také nové návštěvnické centrum nedalekého kostela Frauenkirche, kabaret Die Herkuleskeule či pobočka centrální městské knihovny, z jejíž reprezentativní haly ve třetím patře se otevírá výhled přes celé náměstí Altmarkt, kde se odehrávají věčně nabité vánoční trhy. Nové využití budovy se totiž soustředí na propojení kultury, vzdělání a zábavy.

  • Ateliér: gmp
  • Země: Německo
  • Město: Drážďany
  • Datum projektu: 2009
  • Realizace: 2017
  • Užitná plocha: 37 062.00m2

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři