Architektura / občanské stavby

Olověný Dušan 2012 | Akvárium Vltavy

Druhým čerstvým držitelem Olověného Dušana v kategorii "architektura - jednotlivci" se stal Adam Vilímek s projektem akvária, umístěným přímo v korytě řeky Vltavy.

Adam Vilímek , 4. 4. 2012

Foto: eArch
Sladkovodní akvárium klade důraz na zachycení života ryb ve Vltavě. Člověk, tvor suchozemský, je konfrontován s podvodním světem. Skrze spáru ve vodní hladině je nabídnuta možnost sestoupit pod ní. Cílem je zprostředkovat návštěvníkovi co nejintenzivnější vizuální zážitek. Dojem je umocněn potiskem stěn grafickým motivem vodní hladiny.

Akvária jsou dělena na jednotlivé sekce rybích společenstev. Celkový počet druhů je 38. Celý plovoucí dům je přemístitelný, umožněno je tažení remorkérem. Pro přesun nutno vypustit balastní nádrže, objekt plave. Při kotvení se do nádrží napustí voda, objekt klesá a dosedá na dno pomocí hydrauliky. Venkovní pozorování je možné pouze v noci, kontakt akvárií s denním světlem způsobuje rychlou expanzi vodních řas, expozici by nebylo možné udržovat. Pomocí pojízdných stěn lze akvária izolovat a odslunit. Přístupové schodiště je vybaveno plošinou, objekt je bezbariérový.

Pod schodišťovým prostorem na straně je strojovna nádrží. Na druhé straně je pak centrální mechanický a biologický vodní filtr, zajišťující potřebné podmínky pro ryby. Nelze využít vodu z Vltavy vzhledem k riziku kontaminace. Objekt je připojen na vodovodní a elektrickou síť ze břehu.

Komentář poroty

Ze všech návrhů na plovoucí objekt u Železničního mostu zřejmě právě akvárium nejlépe vyhovuje požadavku na to, aby nové stavby, a to ani plovoucí, nerušily ty staré, a zvláště ne pohled vzhůru ku Hradu. Akvárium neruší, žádná stavba není. Akvárium je díra do vody. Štěrbina v toku. Ponorka s rybami. (Kapitán Nemo by nejspíš zařídil, aby ty nohy, na kterých akvárium stojí na dně, taky chodily.) Atrakce pro nudící se chodce po nábřeží. Destinace školních vycházek. Místo, kde lze uspořádat narozeninovou party s cateringem rybích jídel. Důvod k rozčilení, jaké hovadiny se na škole už taky vyučují. Porota se obávala jenom šplouchnutí vlny od parníku jedoucího kolem.

název Akvárium Vltavy

autor

Adam Vilímek

vedoucí práce Petr Hájek a Jaroslav Hulín

soutěž Olověný Dušan 2012

semestr zimní 2011/12

  • Autoři: Adam Vilímek
  • Země: Česká republika
  • Město: Praha
  • Datum projektu: 2012

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři