Architektura / industriální a technické stavby

Ostravská Bolt Tower získala evropské ocenění za ocelovou konstrukci

Evropská asociace ocelových konstrukcí (ECCS) v rámci propagace kreativního a nápaditého využití oceli v architektuře a při realizaci staveb pořádá ve dvouletém cyklu soutěž s názvem European Steel Design Awards. V letošním roce se slavnostní vyhlášení výsledků uskutečnilo v polovině září v dánské Kodani a bylo součástí mezinárodní konference EUROSTEEL. Ocenění za ocelovou konstrukci letos získala i ostravská Bolt Tower.

EARCH.CZ , 5. 10. 2017

Mezi jedenácti oceněnými projekty z různých evropských zemí se dostalo uznání i stavbě Bolt Tower z Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě. Cenu z rukou Luciana Lazzariho, prezidenta Architects‘ Council of Europe, osobně převzali Antonín Pačes (prezident České asociace ocelových konstrukcí) a Vladimír Janata s Daliborem Gregorem jako zástupci projektanta stavby – společnosti Excon. Na stavbě Bolt Tower se dále podílel architekt Josef Pleskot, generální dodavatel Ingsteel. Výrobu a montáž ocelové konstrukce zajišťovaly Hutní montáže a Mija-Menmark.

Všech jedenáct staveb bylo oceněno za nápaditý design ocelových konstrukcí, zdůrazňující množství výhod oceli pro oblast stavebnictví, architektury, výroby a ekonomiky. Hlavní cenu AWARD OF EXCELLENCE obdržela turecká stavba studentského centra Murat Karamaci. A právě tyto výjimečné evropské projekty se představují širšímu mezinárodnímu publiku v tomto složení:

• Oasis of the Light – The Dome of the Louvre Abu Dhabi (Rakousko)

• Bolt Tower in Ostrava-Vítkovice (Česká republika)

• Amager Bakke (Dánsko)

• Burj Al Arab Terrace (Finsko)

• Bordeaux Stadium (Francie)

• Sartorius Building 13 (Německo)

• Atrium in Office Complex De Resident (Nizozemí)

• Kimen Kulturhus (Norsko)

• Museum of Art, Architecture and Technology (Portugalsko)

• Odenplan (Švédsko)

• Murat Karamancı Student Center (Turecko)

Bolt Tower je nástavba vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě. Postavena byla v roce 2015 a nese jméno na počest jamajského sprintera Usaina Bolta. Navrhl ji český architekt Josef Pleskot jako součást revitalizace bývalého průmyslového areálu Vítkovice. Prosklená kruhová nástavba na vrcholu stávající rámové konstrukce vysoké pece je čtvercového půdorysu.

Originální způsob spojení nástavby s rámovou konstrukcí, konkrétně vyvěšení na soustavě táhel Macalloy, přinesl významný ekonomický i estetický efekt, který dotváří také vnější vyvěšené schodiště mnohaúhelníkového tvaru. Moderní prosklená nástavba ladí s industriální podobou vysoké pece i jejího okolí. Bolt Tower je i s pecí vysoká 77,7 metrů, samotná nástavba měří 25 m. Slouží jako rozhledna, kavárna a její další prostory jsou multifunkční.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři