Architektura / industriální a technické stavby

Parkovací dům v Hong Kongu - 2. místo

Na 2. místě v mezinárodní ideové soutěži na parkovací věž se umístil tým ve složení Yiu Shuk-Yin Crystal, To Ching-Hing Derrick, Yeung Li-Shung Wyan a Tsoi Wai-Kuen, což jsou absolventi školy architektury přímo v Hong Kongu.

EARCH.CZ , 12. 1. 2012

Vyjádření poroty

Vývojový aspekt tohoto projektu ohromil porotu; tvar stavby se mění v závislosti na jejím využití, denní době a ročním období. To je jeden z paradoxů parkovišť dnešní doby: náplň činnosti se stále mění, ale struktura budovy zůstává stejná, což tento projekt do jisté míry řeší. Soustředí se na udržitelnost budovy, která je znovu použitelná pro další funkce.

Na porotu zapůsobilo grafické provedení celého projektu s ohledem na střízlivé a jasné vyjádření konceptu. Dovednosti při práci s grafickými nástroji byly využity efektivně s celostním přístupem, doplněny zkroucenými a hranatými tvary, které se otáčí o celých 360 stupňů. Výhody těchto tvarů jsou nejen estetické, ale hydraulika této stavby též vytváří plynulou strukturu věže. Návrh předkládá věž, která si jakoby pohrává s okolní krajinou při měnících se pohledech v závislosti na plnění jednotlivých úrovní parkoviště. Šroubovité pojetí návrhu ho dokonale integruje do prostředí města, jako je Hong Kong.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři