Architektura / občanské stavby

Plovárna na Vltavě

Ostrovy na Vltavě jsou jedním ze symbolů veřejného života v Praze. Jsou to oázy klidu uvnitř hustě zastavěné metropole. Řeka plyne svým konstantně rozvážným tempem bez ohledu na chaos na ulici a dává tak na chvíli zapomenout na problémy hektického světa. Kruhová plovárna má potenciál stát se vyhledávaným místem obyvatel města. Má potenciál stát se jedním z pražských ostrovů.

EARCH.CZ , 1. 6. 2012

Vize

Na počátku úvah o využití Vltavy je vnímání širších souvislostí. Řeka je v podstatě největší volnou plochou v centru města. Skýtá obrovský potenciál coby součást městského veřejného prostoru. Je místem, kam mají obyvatelé přirozenou potřebu chodit.

Plovárny na vodní hladině mají svou tradici v mnoha významných světových městech. Jsou v New Yorku, Berlíně, Vídni i v dalších metropolích. Lákají návštěvníky na přímý kontakt s říční hladinou a rekreaci v přeplněných centrech. Plovoucí objekty nezatěžují nábřeží novou zástavbou. Doplňují strukturu města s ohledem na stávající vazby.

V Čechách se veřejná plovoucí koupaliště začala rozšiřovat během 19. století. Jen v Praze jich bylo přímo v centru několik - Vojenská a Občanská plovárna pod Letnou, Špačkárna u smíchovského železničního mostu nebo například plovárna na Slovanském ostrově. Obliba těchto zařízení přetrvala až do 2. poloviny 20. století, kdy byly poslední z nich znárodňováním a poklesem kvality říční vody přivedeny k zániku.

Předložená studie plovárny pro Prahu vrací městu mnoho let opomíjenou funkci. Nedaleko přetíženého městského centra vkládáme místo pro odpočinek. Navrhujeme několik možných lokalit pro umístění objektu.

Foto: eArch

 Parametry

průměr plovárny 50 m bazén délky 25 m 24 soukromých kajut přístup po pontonové lávce nebo lodičkou říční voda filtrována speciální membránou využití energie z řeky bar přístupný od bazénu i zvenčí z lodičky sauna a parní lázeň dětský bazén odpočívárna s lehátky šatny a wc

Technologie

Konstrukce plovárny je dřevostavba na železobetonovém pontonu vyplněném polystyrénem. Plovárna je sestavena z modulů a může být rozložena na jednotlivé části.

Každou část lze převézt remorkérem a posléze složit zpět. Části jsou navrženy tak, aby vyhověly maximálním povoleným limitům průjezdných profilů.

Filtrační membrána volně propouští vodu z řeky do bazénu a přitom filtruje říční nečistoty. Princip je obdobný jako u membrány, kterou v současnosti navrhuje společnost ARUP pro plovoucí plovárnu do New Yorku.

Kluziště, koncertní platforma nebo tržiště

Plocha kruhového bazénu bude v zimě využitelná jako kluziště – díky tomu se na Vltavu vrátí další dlouho opomíjená tradice. Aby byl objekt plovárny využitelný během celého roku, navrhujeme jako další funkce tržiště nebo platformu pro pořádání koncertů a jiných kulturních akcí. Plovárna by se měla stát místem, kam budou lidé chodit za různým účelem ve všech ročních období.

 

Foto: eArch

Lokalita

Plovárnu je možné umístit do několika vhodných lokalit v různých vzdálenostech od centra.

Současný stav projektu

Plovárnu jsme se snažili prioritně nabídnout městu, s projektem se seznámili primátor Bohuslav Svoboda a následně i radní Aleksandra Udženija. Ačkoliv projekt plovárny město oslovil, Praha na něj v současné chvíli nemá peníze. Proto nyní hledáme silného investora a partnera, kterého by projekt zaujal takovým způsobem, že by jej pomohl zrealizovat. Ideálním stavem by byla spolupráce mezi soukromým investorem a městem – město v takovém případě příslibilo pomoc ve formě poskytnutí záštity. Odhadovaná realizační cena vyobrazené plovárny je zhruba 30 milionů korun, odhadovaná návratnost investice do deseti let.

Klíčová slova:

plovárna Vltava

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři