Architektura / občanské stavby

Polyfunkční dům Ostrava Vítkovice s kombinovanou nosnou konstrukcí

Pilová střecha se zakusuje do panoramatu „Vítkovických hradčan“. Přiznaná technologie dává připmenout industriální kořeny této lokality - vždyť se nacházíme nedaleko Vítkovických železáren...

Atelier 38 , 19. 1. 2011

Foto: eArch
Objem

Dynamický výraz domu reaguje na své okolí. Fasáda II.NP je navržena ze sendvičových panelů s povrchem z vlnitých plechů shodných s fasádou stávající výrobní haly. Pilová střecha s přiznanou technologií je reminiscencí na sousedství Vítkovických železáren a doplňuje tak panorama „Vítkovických hradčan“.

Dům je rozčleněný na prosklený parter rytmizovaný příčnými nosnými stěnami. Na odlehčeném parteru je posazený „ plovoucí ponton“ II.NP s výraznou konzolovitě vytaženou špicí do nároží ulic Šalounovi a Výstavní. Dům je horizontálně ukončený dřevěnou hmotou pilových střech.

Dispozice

Dispozice je rozdělena vstupní halou do areálu firmy s recepcí na dvě části. V severní nárožní části je navržený obchod se vstupem z ulice Výstavní a se zásobováním z areálu firmy. V jižní části je navržena restaurace. Odbytová část je navržena podél ulice Výstavní, zázemí se zásobováním je umístěno do dvorní části.

V jižní části, na galerii, je umístěna odbytová část restaurace. Ze schodišťové recepční haly jsou přístupny dvě velkoprostorové kanceláře.

Zde jsou umístěny dva byty. Byt v jižní části je řešený jako 3+kk. Byt v severní části je řešený jako 4+kk. Oba byty mají částečně krytou terasu orientovanou do klidové západní části vnitrobloku. Šikmé pilové střechy umožňují do všech obytných místností přivést jižní slunce. V ložnicích je možné využít šikminu pro umístění spaní na galeriích.

Konstrukce

Svislou nosnou konstrukci I. a II. NP tvoří příčný stěnový nosný systém. Částečně zděný, částečně z plnostěnných prefabrikovaných železobetonových dílců založených na betonových pasech. Strop nad I. a II.NP je filigránový. III. NP je dřevostavba.

Tuto dřevostavbu najdete spolu s dalšími realizacemi v ucelené formě v Ročence dřevostaveb 2009. K dostání na oficiálním webu Salonu dřevostaveb.

Projekt vznikl s využitím ARCHICADu.

Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
  

Klíčová slova:

polyfunkční dům dřevostavby

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři