Architektura / rodinné domy

Rodinný dům v harmonii s přírodou

Tento dům svým zaobleným tvarem plynule navazuje na křivky okolních hor a díky použití zelených střech plně splývá s okolní přírodou a jakoby samozřejmě se zvedá z podhorské louky, na které stojí.

MASTER DESIGN , 1. 3. 2013

Základní charakteristika stavby

Rodinný dům obsahuje jednu bytovou jednotku, je proveden jako zděná stavba, fasády jsou tvořeny dřevěným obkladem a bílou omítkou, střechy jsou provedeny jako zelené s travním porostem. Architekti se zde snažili dům co nejvíce propojit s přírodou ať už zmíněným tvarem nebo použitými materiály. Parcela se nachází na rovinatém pozemku, který je součástí podhorské louky. Všude v okolí pozemku je krásný výhled na okolní hory a vzrostlou zeleň. Prostředí je velice klidné, ideální pro bydlení a relaxaci. Díky ideálnímu tvaru, dobré orientaci a kvalitnímu zateplení je tento dům nízkoenergetický.

Architektura domu

Základním architektonickým konceptem bylo vytvořit dům, který by přirozeně vyrůstal z pozemku a byl vzhledem k okolí velmi nenásilný. Architekti zvolili dvě zaoblené hmoty, které otočili proti sobě a tento kontrast ještě zvýraznili jejich různými výškami. Nížší hmota je otočena směrem k příjezdu k domu a vybízí tak k vstupu do objektu. Vyšší hmota je naopak otočena do zahrady a směrem na jihozápad.

Vnitřní uspořádání

Nižší část domu tvoří vstupní prostory, garáž a technické zázemí domu. V těchto prostorách nejsou nijak náročné požadavky na sluneční světlo a tepelné zisky z něj a proto je tato část umístěna na severní straně. Hlavní část domu obsahuje všechny obytné místnosti. Tato část je od příjezdu obrácena zády a postupně vyrůstá směrem do zahrady. Jsou zde umístěny všechny obytné místnosti. V přízemí je to obývací pokoj s kuchyní a jídelnou a v patře potom dětské pokoje. Všechny pokoje mají orientaci na jih a jihozápad a maximálně tak využívají potenciál slunečního světla ve všech jeho denních fázích.

Více info najdete na stránkách Master Design.

  • Ateliér: MASTER DESIGN
  • Země: Česká republika (Česko)
  • Město: Bystřice nad Olší
  • Datum projektu: 2012
  • Realizace: 2013
  • Užitná plocha: 323.00m2
  • Zastavěná plocha: 183.00m2

Klíčová slova:

rodinné domy

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři