Architektura / rodinné domy

Rodinný dům v Madridu stírá hranici mezi interiérem a exteriérem

Osobitý rodinný dům od španělsko-amerického studia Estudio.Entresitio tvoří na první pohled neobvyklou strukturu, která v kombinaci s lehkou otevřenou fasádou promyšleně pracuje s madridským klimatem. Dům je částečně zapuštěn do terénu a svým majitelům nabízí hned několik důmyslných řešení i nevšední prostorový zážitek.

Martina Navrátilová , 11. 5. 2020

PRSTY

Zavedená architektonická kancelář Estudio.Entresitio sídlí v současnosti na dvou adresách – v Madridu a New Yorku. A právě v hlavním městě Španělska vznikl podle jejich návrhu před několika lety nezvykle řešený rodinný dům o velikosti přes 500 metrů čtverečních. Stavbu umístěnou na podlouhlý pozemek mírně se svažující k jihu architekti kompozičně rozdělili do dvou členěných protáhlých hmot, které dohromady vytvářejí výrazně horizontální formu. Hmotu spodního podlaží s vybíhajícími „prsty“ nechali architekti částečně zapustit do terénu, horní patro pak díky svému ustoupení vytváří pobytové terasy i plochy pro střešní zeleň.

Ve vnitřním členění domu autoři kladli důraz na kontinuitu prostoru a propojení interiéru s exteriérem – jedná se ostatně o charakteristický rys moderní španělské architektury. Jednotlivé místnosti s konkrétními funkcemi na sebe plynule navazují a v příhodných momentech vybíhají do exteriéru pomocí teras a zahrady, která se ukrývá za plným plotem. Obytné místnosti představují podle slov architektů „nory“, do kterých díky otevřeným přiléhajícím prostorům vniká dostatek slunce.

Rodinný dům #house#1.130 v Madridu, Estudio.Entresitio © Roland Halbe

KŮŽE

Rytmus hmoty se propisuje i do fasády, která současně napomáhá doslova k rozplynutí hranic mezi interiérem a exteriérem. Nesou ji subtilní betonové sloupky, které jsou ovšem pečlivě skryty před pohledy všech návštěvníků. Lehký plášť budovy tvoří prvky s rozdílnou propustností světla, díky kterým vzniká působivá hra světla a stínu. Tato „kůže“ domu také odráží sluneční paprsky, čímž napomáhá k ochlazování celého domu.

Rodinný dům #house#1.130 v Madridu, Estudio.Entresitio © Roland Halbe

Autoři přišli také s několika energeticky úspornými řešeními. Dům využívá přirozené výměny vzduchu díky snadnému větrání. Zelené střechy v létě napomáhají ochlazovat budovu, v zimě pak zamezují úniku tepla a navíc slouží jako kolektory dešťové vody pro zalévání zahrady. Kromě polopropustné fasády dům stíní také okolní listnaté stromy. Samozřejmostí v tomto klimatu je pak také využívání solárních kolektorů.

Rodinný dům #house#1.130 v Madridu, Estudio.Entresitio © Roland Halbe

Rodinný dům #house#1.130 v Madridu, Estudio.Entresitio © Roland Halbe

  • Ateliér: estudio__entresitio
  • Země: Španělsko
  • Město: Madrid
  • Realizace: 2013
  • Plocha pozemku: 5 382.00m2

Klíčová slova:

terasa

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři