Architektura / občanské stavby

Sídlo pro Nadaci Hadriánovy vily

Do desítky finalistů soutěže o nejlepší projekt zimního semestru 2011/12 mezi studenty Fakulty architektury VUT v Brně se probojoval návrh budovy zázemí a návštěvnického centra nadace při Hadriánově vile.

Lucie Kotková , 23. 2. 2012

Nadace Hadriánovy vily je místem poznávání a vzdělání, které přibližuje odkaz významného římského císaře. Tento jasný odkaz k Vile jsem se snažila vyjádřit umístěním Nadace na historickou příjezdovou cestu Via Villa Adriana. K Hadrianově Vile se Nadace dále odkazuje svým měřítkem a vztahem ke krajině. I uspořádání programu, vnitřní atria, jsou vzpomínkou na četná atria a zahrady v Hadriánově Vile. Atrium je srdcem každého objektu. Je místem klidu a odpočinku, ale i práce a rozjímání, setkávání lidí, centrem aktivity.

Daný program lze snadno rozdělit na funkce zajímavé pro návštěvníky, víceméně turisty, kteří se zde zdrží jen velmi krátce, a na uživatele, kteří zde dlouhodoběji pracují, účastní se workshopu apod. Řešením jsou dva samostatné objekty, atraktivní pro tu kterou skupinu. Centrum návštěvníků se nachází blíže k Vile a parkovišti, zatímco druhé centrum svým umístěním vyjadřuje bližší návaznost na městečko Villa Adriana.

Oba objekty se snaží být jednoduchými a snadno pochopitelnými. Z hlediska provozu a orientace jim pomáhá atriový systém, kdy se z centrálního prostoru dostáváme do všech jednotlivých částí Nadace. Velmi jednoduché jsou ale obě stavby také ve svých fasádách. Použitím skla a obkladů z místního travertinu se snaží zapadnout do okolní krajiny, jejíž jsou součástí. Maximálně prosklené, otvírající se fasády poskytují svým uživatelům výhledy do krajiny, kolemjdoucím zase zajímavý pohled do interiéru budovy.

název Nadace Hadriánovy vily

autor Lucie Kotková

vedoucí práce prof. Ing. arch. Ivan Koleček

soutěž Cena Bohuslava Fuchse II.

semestr zimní 2011/12

umístění finalista

 

Foto: eArch

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři